SON DAKİKA
Hava Durumu

“Kırım’da yapılacak Rusya başkanlık seçimleri tanınmayacak”

Ukrayna’nın Avrupa Konseyi Temsilcisi, işgal edilen Kırım’da yasa dışı olarak düzenlenecek Rusya başkanlık seçimlerinin uluslararası toplum tarafından tanınmayacağını ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2018 10:40
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2018 10:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Kırım’da yapılacak Rusya başkanlık seçimleri tanınmayacak”

Ukrayna’nın Avrupa Konseyi Temsilcisi Dmitriy Kuleba, Rusya Federasyonu tarafından işgal edilen Kırım’da yasa dışı olarak düzenlenecek Rusya başkanlık seçimlerinin uluslararası toplum tarafından kabul edilmeyeceğini ifade etti.
 
Ukrayna’nın bir televizyon kanalının programında konuyla ilgili açıklama yapan Ukrayna’nın Avrupa Konseyi Temsilcisi Dmitriy Kuleba, “Ukrayna diplomasisi sisteminde tüm gereken talimatlar verildi, ben de Strazburg’da büyükelçi sıfatında Kırım’daki sözde seçimlerin hiç bir ülke tarafından tanınması ve yasa dışı olarak kabul edilmesi için atılması gereken adımlara ilişkin talimatları aldım” diye kaydetti.
 
Bununla birlikte söz konusu seçimlerin tanınması ile ilgili kararı, her ülkenin kendisi alacağını ifade eden Dmitriy Kuleba, “Ülkelerin Putin’in meşruluğunu tanımayacağını düşünmüyorum, ama Kırım’daki seçimlerin uluslararası toplum tarafından tanınmaması için net vurguların yapılacağı kanaatindeyim” diye devam etti.163965Bilindiği gibi, Rusya’da, Kırım’ın işgali yıl dönümü 18 Mart 2018 tarihinde başkanlık seçimleri düzenlenmesi planlanıyor. Rusya başkanlık seçimlerinin yasa dışı olarak Rus işgali altındaki Kırım’da da gerçekleştirilmesi öngörülüyor. 
 
Sergey Baburin, Pavel Grudinin, Vladimir Jirinovskiy, Vladimir Putin, Kseniya Sobçak, Maksim Suraykin, Boris Titov ve Grigoriy Yavlinskiy olmak üzere 8 politikacı başkanlık seçimleri için adaylık gösterecek.
 
Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Rusya başkanlık seçimlerinin işgal edilen Kırım’da da yapılmasının, seçimlerinin meşruluğu üzerine şüphe oluşturacağını ifade etti. Rusya’nın kasıtlı olarak seçim gününü sözde Kırım referandumunun yıl dönümüne denk getirdiğini dile getiren Klimkin, “Rusya’nın seçim gününü, Kırım’da yasa dışı olarak düzenlenen referandumun yıl dönümü gününe alması sadece bir provokasyon değil, bilinçli bir adım. Rusya’nın seçimlere hazırlık sürecinde askeri de dahil olmak üzere provokasyon yapabileceğini kabul ediyoruz” diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.