SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’daki baskınlara dair bilgiler ilgili organlara iletilecek

Ukrayna İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakanlığı, Rus işgalcilerin Karasupazar’daki yasa dışı eylemlerini takip ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2018 17:09
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2018 23:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’daki baskınlara dair bilgiler ilgili organlara iletilecek

Ukrayna İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Yusuf Kurkçi, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki Rus kolluk kuvvetlerinin bugünkü baskınlarına ilişkin bilgilerin, Ukrayna İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakanlığı tarafından ilgili devlet organlarına iletileceğini bildirdi.

QHA muhabirinin bildirdiğine göre konuyla ilgili gazetecilere açıklama yapan Yusuf Kurkçi, Bakanlığın işgal altındaki Kırım’da yasa dışı aramalar ile ilgili durumu takip ettiğini belirtti.

Yusuf Kurkçi, “Karasupazar’daki bugünkü olaylara gelince, aramaların kimin tarafından gerçekleştirildiğini ve kimin başlattığını tabii ki takip ediyoruz. İş adamı Ali Bariyev’in ofislerinde ve diğer bölgelerde yapılan aramaları takip ediyoruz. Söz konusu bilgiler toplanıp ilgili organlara iletilecek” diye kaydetti.169752İŞGALCİLER KIRIM TATARLARINA ZULMETMEYE DEVAM EDİYORBu sabah işgalcilerin Kırım Tatar iş adamı Resul Velilâyev’e ait şirketlere yaptığı baskınlarla ilgili bilgi veren Kırım Tatar Milli Meclisi  (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov, Rus işgalcilerin Kırım Tatar iş adamları, hayırseverler, Kırım Tatar milli hareketi aktivistleri Ali Bariyev, Asan Bariyev, Remzi Veliâyev, Resul Velilâyev, Ekrem Velilâyev, Zera Velilâyeva ve onların ayrı evlerde oturan yetişkin çocuklarının evlerinde arama yapıldığını bildirdi.

Bunun yanı sıra Velilâyev kardeşlerine ait “KrımOpt”  şirketinin diğer bölgelerdeki ofislerinde ve mağazalarında da aramalar yapıldığı kaydedildi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri tarafından yapılan baskınlar sırasında çok sayıda silahlı özel tim görevlilerinin bulunduğu ve arama alanlarının kordona alındığı ifade edildi.169768Evinde yapılan aramadan sonra "KrımOpt" şirketi Müdürü Ali Bariyev FSB tarafından gözaltına alındı ve bilinmeyen bir yere götürüldü.AVUKATSIZ SORGULANIYORResul  Veliâyev’in kız kardeşi Zera Velilayeva’nın da aramadan sonra sözde polis şubesine götürüldüğü bildirildi.
 
Rebiya Velilayeva’nın açıklamasına göre "KrımOpt" şirketinin muhasebecisi olan Zera Velilayeva, bir saattir sözde polis ofisinde avukatı bulunmaksızın sorgulanıyor.“BUGÜN KIRIM’DA KIRIM TATARI OLMAK KAHRAMANLIKTIR”İşgalcilerin baskısını yorumlayan Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, günümüzde Kırım Tatarı olmanın başlı başına bir kahramanlık olduğunu ifade etti. Klimkin, “Kırım’da Kırım Tatarı, Ukraynalı ve vatanperver olmak zaten kahramanlıktır. Aramalar ve kovuşturmalar sıradan bir olay haline geldi. Bunların arkasında olanlar mutlaka uluslararası mahkemelerde yargılanacaklardır” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.