SON DAKİKA
Hava Durumu

"Kırım’daki çocuklar baskı ve aşağılamaya maruz kalıyor"

İşgalcilerin yasa dışı tutuklamaları sonucunda işgal altındaki yarımadada çok sayıda çocuk babasız kaldı.

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2018 15:39
Haber Güncellenme Tarihi: 20.04.2018 15:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Kırım’daki çocuklar baskı ve aşağılamaya maruz kalıyor"

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi, Kırım Haber Ajansı (QHA) ve Hayat Radyosu Müdürü Gayana Yüksel, Birleşmiş Milletler (BM) Yerli Halklar Daimi Forumunun 17’nci oturumunda yaptığı konuşmada, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin çocuk ve kadınlara yönelik baskılarını anlattı.
 
Gayana Yüksel, uluslararası normlar ve hukukun, çocuk haklarına saygı duyulmasını ve kadınlar için eşit haklar öngördüğünü, ancak günümüzde Kırım’da tam tersi bir durumun olduğunu ifade etti.
 
İşgalcilerin Kırım Tatarlarının evlerinde yaptığı çok sayıda yasa dışı aramaların çocukların gözünün önünde gerçekleştirildiğini hatırlatan Yüksel, “Günümüzde çok sayıda aile, kadın ve çocuk, kocasız ve babasız kaldı. Uluslararası topluma, Kırım Tatarları ve ailelerine yönelik takibattan dolayı Kırım’daki duruma, çocukların küçük yaşlardan itibaren baskı, aşağılama ve yalnızlığa maruz kaldığı bu duruma dikkat etme çağrısı yapıyoruz” diye kaydetti.169416Yüksel, Kırım Tatar Milli Meclisi, Ukraynalı aktivistle ve hükümet dışı kuruluşların bu durumda olan ailelere yardım etmesine rağmen bunun her zaman yeterli olmadığını belirtti. 
 
Kırım’daki kaba insan hakları ihlallerini de anlatan Gayana Yüksel, “Kırım’ın işgali boyunca 12 kişinin öldürüldüğü, 90 kişinin kaçırıldığı ve kaybolduğu biliniyor. Yarımadanın yerli halkı Kırım Tatarlarının ve Ukraynalı aktivistlerin evlerinde 1300’den fazla arama yapıldı. İşgalciler tarafından yüzlerce dava açıldı, her türlü farklı düşünce takibat sebebi” dedi.
 
Günümüzde,güya aşırıcı örgütlere üye oldukları gerekçesiyle düzmece davalar çerçevesinde tutuklanan çoğu Kırım Tatarı olmak üzere 61 Kırımlının tutuklu bulunduğunu dile getiren Yüksel açıklamasına, “Onlar 10, 25, 50 yıl hapis cezalarına çarptırıldı ve söz konusu kişilerin aileleri, çocukları var. Kırım Tatar halkının temsil organı Kırım Tatar Milli Meclisi, yarımadada sözde yasa dışı ve aşırıcı örgüt olarak kabul edildi. Kırım’ın işgalini ve Kırım’ı Rusya’nın parçası olarak kabul etmeyen Kırım Tatar gençleri ise evlerini terk etmek zorunda kaldı” diye devam etti.

169322Daha önce Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) heyetinin, Birleşmiş Milletler (BM) Yerli Halklar Daimi Forumu çerçevesinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlalleri konu alan bir etkinlik gerçekleştirdiği bildirilmişti. Ukrayna’nın BM temsilciliği himayesi altında düzenlenen “Kırım’da İnsan Hakları Durumu” isimli etkinlikte Rus işgali altındaki Kırım’da meydana gelen insan hakları ihlalleri anlatıldı ve bunları durdurmak için neler yapılması gerektiği konuşuldu.
 
Etkinlikte Kırım Tatarları, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, KTMM üyesi, Kırım Haber Ajansı (QHA) ve Hayat Radyosu Müdürü Gayana Yüksel, KTMM'nin ABD Temsilcisi Ayla Bakkalı, Avukat Süleyman Mamutov, ATR televizyon kanalı görevlisi Elmaz Asanova katıldı.
 
KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatarlarının haklarıyla ilgili durumunun kritik olduğunu ve gün geçtikçe daha da kötüleştiğini, Kırım Tatarlarının düzmece sebeplerden dolayı hapislere atıldığını, işgalcilerin Kırım Tatarlarının tarihi hafızasını ve milli kimliğini yok etmek için her şeyi yaptığını anlattı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.