SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Hareketi’nin üyeleri Putin’le görüşmek istiyor

Haber Giriş Tarihi: 21.10.2014 10:37
Haber Güncellenme Tarihi: 21.10.2014 09:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Hareketi’nin üyeleri Putin’le görüşmek istiyor

Kırım Parlamentosu Başkan Yardımcısı Remzi İlyasov, işbirlikçi Kırım Tatarları tarafından kurulan yeni Kırım Hareketi’nin üyelerinin Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşme yapmaya niyetli olduğunu açıkladı.

Akmescit’te 20 Ekimde düzenlenen basın toplantısında Hareketin, çalışmalarını Kırım ve federal yönetim temsilcileriyle birlikte koordine edeceğinden bahseden söz konusu örgütün kurucularından Kırım Parlamentosu Başkan Yardımcısı Remzi İlyasov, “Tabii ki teklifleri hazırlayacağız. Ya yürütme kurulu, ya da yönetim kurulu olacak. İlgili yönetim kurulunun, teklifleri federal yönetim organlarına, Kırım yönetim organlarına nasıl sunacağı ise teknik meseledir” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşme teklif edildiğini ve teklifin onaylandığını ileri süren İlyasov, “Açıklamadığım bir teklif var ve ilgili teklif de onaylandı. Söz konusu kongrede (Kırım Hareketinin kongresi) bir grup oluşturarak, ilgili grupla görüşmesi ve kongrede hazırlanacak teklifleri dinlemesi için Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’e başvurmak” şeklinde konuştu.

Kırım’da, “Kırım” ("Къырым") adlı yeni Kırım Tatar hareketinin kurulduğu açıklandı. Kırım Hareketi'nin kurucularından Kırım Parlamentosu Başkan Yardımcısı Remzi İlyasov, Rusya mevzuatı çerçevesinde kurulan yeni hareketin kendisini Kırım Tatar Milli Meclisi karşıtı olarak konumlandırmadığını ve Kırım Tatarlarının sorunlarını çözmek için Kırım ve Rusya yönetimiyle işbirliği yapacağını bildirdi.

Kırım, Sivastopol, Krasnodar bölgesi, Tataristan, Başkurdistan, Rostov-na-Donu, Samara, Moskova, Moskova bölgesi ve St. Petersburg’da faaliyet göstereceği savunulan Kırım Hareketi’ne hem aktivistler hem de sivil toplum kuruluşları temsilcileri olmak üzere yaklaşık 200 kişinin katılması bekleniyor.  

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.