SON DAKİKA
Hava Durumu

"Kırım'ın ilhakından sorumlu Komünist Partisi mahkemede hesap verecek"

Haber Giriş Tarihi: 27.10.2014 08:52
Haber Güncellenme Tarihi: 27.10.2014 08:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Kırım'ın ilhakından sorumlu Komünist Partisi mahkemede hesap verecek"

Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Refat Çubarov, 26 Ekim’de Ukrayna’da düzenlenen Parlamento seçimlerinin olumlu yanlarından birisinin, Kırım'ın ilhakından sorumlu tutulması gereken Komünist Partisi’nin Ukrayna Parlamentosu’na girememesi olduğunu belirtti.

26 Ekim Pazar günü ‘Ukrayna’ televizyon kanalında katıldığı canlı yayında konuşan Çubarov, “Büyük bir pozitif bu nihayet Komünist Partisinin parlamentoya girememesidir. Bizde gerçekten bağımsız mahkemelerin olacağı ve Komünist Parti yöneticilerini mahkemede göreceğimiz günlerin geleceğini düşünüyorum. Çünkü Kırım’ın ilhak edilmesinden ve Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasından onlar da sorumlu” dedi.

Erken seçimler sırasında öne çıkması gereken birkaç olumlu ve bir olumsuz konunun olduğunu anlatan Çubarov, “İkinci olumlu konu, ülke içi ve ülke dışında olan herkese neyi yapabileceğimizi gösterdik. Hem dostlarımız hem de düşmanlarımız bu seçimlerin sonuçlarını bekledi. Ukrayna ilk defa savaş şartlarında seçimler düzenliyor ve biz, dürüst seçimleri yapabileceğimizi kanıtladık” diye konuştu.

Çubarov, “Benim için olumsuz konu: Parlamentoya geçen partilerde, hem savaştan hem de Kırım ilhakından sorumluluk taşıması gereken insanlar var” diye belirtti.

Yeni Parlamentoda, Ukrayna halkının 2013-2014 yıllarında yapılan Euromeydan’da seçtiği yolda devam etmesi için yeteri kadar vatanseverin olduğunu kaydeden Çubarov, “Bunun için Ukrayna’nın kazandığını düşünüyorum” dedi.

Ukrayna’da 26 Ekim Pazar günü düzenlenen erken Parlamento seçimlerinin ön sonuçlarına göre Ukrayna Parlamentosu’na 7 siyasi parti girecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.