SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’ın tarihi toponimisi toplantısında olay çıktı

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2008 11:44
Haber Güncellenme Tarihi: 02.12.2008 11:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’ın tarihi toponimisi toplantısında olay çıktı
Kırım gazetecileri, siyasetçileri ve bilim adamlarının katılımıyla 1 Aralık’ta Akmescit’te yapılan ve Bizim Ukrayna Halk Özsavunması (NUNS) bloklu Ukrayna milletvekili Oles Doniy’in hazırladığı ve 3 Kasım’da Ukrayna Parlamentosu Verhovna Rada’nın kayıtlara geçen Kırım’ın şehirlerine ve köylerine eski Kırım Tatar adlarının verilmesini öngören kanun tasarısının tartışıldığı Kırım Basın Kulübünün 7. toplantısında olay çıktı.
Söz konusu kanun tasarısının tarihi, siyasi ve hukuki taraflarının tartışıldığı toplantıda Rus şövenist siyasi partisi Rus Bloku (Russkiy Blok) Başkan Yardımcısı, Kırım Milletvekili Oleg Rodivilov, bu tasarının seçimler öncesi bir hareket olduğunu öne sürerken kanun tasarısının İkinci Dünya Savaşının mağlup tarafının galip tarafından rövanş alınması amacıyla hazırlanan bir evrak olduğunu iddia etti. Rodivilov, Kırım şehirlerine ad verme hakkının Ruslara ait olduğunu öne sürerken “Biz savaşta galip gelenlerin çocuklarıyız ve şehirlerimizle köylerimize nasıl ad verilmesi gerektiği konusunda karar biz vereceğiz” diye konuştu.
Rodivilov’un bu şekilde konuşması Kırım Tatar tarihçisi İbraim Abdullayev’i sinirlendirdi. Abdullayev ile Rodivilov arasında sözlü çatışma çıktı.
Bunun yanı sıra, bu konuda Komünist Partili Kırım Milletvekili Vyaçeslav Zaharov ve Ukrain Milliyetçi Kırım Yerel Teşkilatı Başkanı, Kurultay- RUH partili Kırım milletvekili Leonid Pilunski arasında sözlü çatışma çıktı. Toplantı Başkanı, Akmescit Tavriya Vernadski Üniversitesi tarihçi, siyaset bilimcisi prof. Dr. Andrey Nikiforov olaya müdahale edince sözlü çatışmalar kısmen durdu, ancak toplantının sonuna kadar devam etti. Toplantı, sözlü çatışmanın yumruk kavgasına geçmeden saat 15.00’te sona erdi. Katılımcıların toplantının sonuna kadar ortak bir fikre gelmediğini belirtmek lazım.
Elvida İslamova- Osman Bayramaliyev/ QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.