SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar Milli Hareketi Teşkilatının parti olması kararı alındı

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2008 11:27
Haber Güncellenme Tarihi: 01.12.2008 11:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar Milli Hareketi Teşkilatının parti olması kararı alındı
Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı (KTMM), Ukrayna milletvekili Mustafa A.Kırımoğlu ile KTMM Başkanı Birinci Yardımcısı Refat Çubarov’un katıldığı Kırım Tatar Milli Hareketi Teşkilatının (OKND) dün (30 Kasım) Akmescit’te (Simferopol) yapılan 9. toplantısında katılımcılar OKND’nın Ukrayna genelinde siyasi parti statüsünü alma kararını kabul etti.
Toplantıda görüşülen konular arasında 1 Mayıs 1989 tarihinde 18 Mayıs 1944 yılında Kırım’da sürgün edilen Kırım Tatar halkının haklarının tam olarak yenilenmesi amacıyla kurulan ve ana amacı Kırım’da Kırım Tatar devletinin kurulması olan OKND’nın Kırım Tatar Milli Hareketinin Ukrayna’nın siyasi alanında güçlenmesi amacıyla Ukrayna genelinde siyasi parti statüsüne girme konusu öncelikli konu oldu. OKND’nın bu niyeti toplantı katılımcıları tarafından oy birliği ile desteklendi.
OKND Başkanı Erecep Hayredinov, OKND’nin Ukrayna genelinde siyasi parti statüsünü alma niyetini yorumlarken konu ile ilgile yaptığı açıklamada “Şu anda biz, resmi kaydımız olmadığından dolayı ciddiye alınmıyoruz ve bundan dolayı bazı zorluklar yaşıyoruz. Bunun dışında biz diğer partilerle ortak olarak hareket edip halka boş vaatlerde bulunmak istemiyoruz. Bunun için biz Ukrayna genelinde siyasi parti statüsünü konusunda çalışmalarımızı yoğunlaştırmayı planlıyoruz. Bunun için bütün evraklar, logomuz ve marşımız hazır” diye konuştu.
Bunun yanı sıra toplantıda OKND başkanlığı seçimleri yapıldı. Gizli olarak yapılan seçimlerin sonuçlarına göre OKND başkanı olarak tekrar Erecep Hayredinov seçildi.
Kim Nikolayev- Osman Bayramaliyev/ QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.