SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatarlarının sürgünden dönüşünu kolaylaştırma talebi

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2008 18:33
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2008 18:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatarlarının sürgünden dönüşünu kolaylaştırma talebi
Ukrayna Parlamentosunun milletlerarası ilişkiler, azınlıklar ve insan hakları komitesi hükümetten Kırım Tatarlarının sürgünden dönüş prosedürünün kolaylaştırılmasını talep etti.
Bugün, 5 Aralık, parlamentonun milletlerarası ilişkiler, azınlıklar ve insan hakları komitesinin toplantısında Ukrayna milletvekilleri komitenin toplantısında antikriz yasa tasarılarının görüşmeye getirilmediğinden dolayı rahatsızlığını bildirdi.
“Golos Ukrainı” (Ukrayna’nın sesi) gazetesinde yer alan bilgiye göre Komite Başkanı İgor Şarov parlamentoda görüşülmek üzere hükümet ve farklı partilere mensup milletvekillerinden gelen ülkede ekonomik krizi kontrol etmek için tedbir içeren yasa tasarılarının beklediğini ve ilgili merciler tarafından incelenmesinden sonra milletlerarası ilişkiler, azınlıklar ve insan hakları komitesi tarafından bu konuda sonuca varılacağını söyledi ve vatandaşların iş ve diğer haklarının ihlal edilmesi durumunda etkili ve çabuk davranacaklarını belirtti.
Toplantı sırasında Ukrayna Dışişleri Bakanlığının, daimi ikameti Özbekistan’da olup vatanına dönme isteğinde bulunan milliyetinden dolayı sürgün edilen vatandaşları kapsayan göç yasa tasarısının konsolosluklar tarafından uygulanma pratiği hakkındaki rapor en çok tartışılan soru oldu. Gazetede konuyla ilgili, “Dışişleri Bakanlığı temsilcileri artık Kırım Tatarlarının göç iznini zamanından önce Özbekistan’daki Ukrayna Büyükelçiliğinden ya da Ukrayna’ya gelince İçişleri Bakanlığının ilgili merciinden alabildiklerini bildirdi. Dışişleri Bakanlığınca ilk yol daha kolay ve zamanından önce alınan göç iznine göre Ukrayna’ya geldikten bir hafta sonra vatana dönen Kırım Tatarları oturma izni alabilecek.
Büyükelçilikten alınan belgeye göre göç eden kişi malları için vergi ödemeyecek. Ancak Ukrayna Büyükelçiliğinde izin almak zor, Özbek nüfus daireleri Ukrayna’ya çıkış yapmak isteyenlerden uluslararası anlaşmalarda olmayan belge isteyerek sorun çıkarıyor” deniliyor.
Gazetede yer alan habere göre Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu kendi adresine Ukrayna’ya giriş yapmak isteyen birçok Kırım Tatarından gelen mektuptan bir tanesini okudu. Mektupta, “Her şeyimi sattım, eşyalarımı konteynere topladım, ancak kaydımı sildirerek, Ukrayna’ya çıkış yapma izni alamıyorum. Bunun en az sekiz ay devam edeceğini söylediler” deniyor. Milletvekilleri, hükümete sürgün edilen Kırım Tatarlarının Ukrayna’ya çıkış yapabilmesi için izin alma prosedürünün  kolaylaştırılması talebinde bulundu.
Komite parlamentoya “Yabancı ve vatandaş olmayan kişilerin hukuki statüsü” yasasının 25.maddesine değişiklik getiren kaçak göç, terör, insan ticareti ile mücadele etmek için yabancıları biometrik verilere göre tanınmasını amaçlayan Ukrayna Bakanlar Kabinesi tarafından önerilen yasa tasarısını ilk oturumda kabul edilmesini önerdi.
Esma Kasar/QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.