SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım yakınlarında füze tatbikatı başladı

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Rusya tarafından işgal edilen Kırım yarımadasına sınırdaş olan Herson bölgesinde füze tatbikatı düzenliyor.

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2016 17:09
Haber Güncellenme Tarihi: 01.12.2016 21:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım yakınlarında füze tatbikatı başladı

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, bugün 1 Aralık tarihinde Karadeniz üzerinde iki günlük tatbikata başladı. Tatbikat çerçevesinde orta menzilli füzelerin atışı da gerçekleştirilecek.
 
Ukrayna'ya bağlı olup Rus işgali altında olan Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin batısında açık denizde Ukrayna hava sahasında düzenlenen tatbikata, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin askeri nakliye uçaklarının mürettebatı, uçaksavar füze birlikleri, muhabere ve insansız havacılık birlikleri katılıyor. Tatbikat sırasında S-300 orta ve kısa menzilli balistik füze ve benzeri hava saldırılarından korunmak için kullanılan hava savunma füze sistemleri de denenecek.
 

 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko’dan açıklama
 
Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, tatbikat çerçevesinde ilk başarılı füze atışlarının gerçekleştirildiğini bildirdi.
 
Konuyla ilgili konuşan Petro Poroşenko, “Bugün sabah saatlerinde gerçekleştirilen başarılı atışlar hakkında ilk mesajlar şimdiden gelmeye başladı. Söz konusu tatbikata ayrıca muharip ve personel taşıyıcı hava unsurları, uçaksavar füze ve radyo teknik birlikleri de katılıyor” dedi.
 
Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Hava Kuvvetleri’nin günün koşullarında tatbikat yapmasının tek nedeninin saldırgan komşu Rusya tarafından tam ölçekli saldırıya her zaman hazır olma gerekliliği olduğunu belirten Poroşenko, füze atışlarının uluslararası normlara uygun şekilde gerçekleştirildiğini de ekledi.


 
Dışişleri Bakanlığı: "Ukrayna’nın tatbikatına karşı çıkan tek ülke Rusya"
 
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, tüm dünyanın Kırım’ı ve çevresindeki denizi Ukrayna toprağı olarak kabul ettiğini belirterek her devletin kendi toprağında tatbikat düzenleme hakkının olduğunu kaydetti. Bakanlık, sadece Rusya’nın enformasyon panik oluşturarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne saldırgan karşılık vermekle tehdit ettiğini belirtti.
 
Konuyla ilgili QHA’ya konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maryana Betsa, Karadeniz bölgesindeki hiçbir ülkenin ve Rusya dışında dünyadaki hiçbir ülkenin Ukrayna’nın Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın yakınında Karadeniz’de füze tatbikatı yapmasından dolayı endişe veya protesto bildirmediğini kaydetti.
 
Maryana Betsa, “Kimse bize protesto bildirmedi. Tatbikatın düzenlendiği bölge Ukrayna’nın egemen toprağıdır ve her devletin kara, deniz ve havada olmak üzere kendi sınırları için her türlü tatbikat ve deneme yapma hakkı var. Bu uluslararası normlarca tasdik edilmiştir, tıpkı Chicago Uluslararası Sivil Havacılık Konvansiyonu'nda belirtildiği gibi” dedi.
 
Rusya’nın söz konusu tatbikatlar etrafında çıkardığı dezeformatif ve diplomatik gürültünün, yapay bir panik ve manipülasyon olduğu fikrini paylaşan Betsa, “Bu Rusya’nın manipülasyonu… Rusya, panik oluşturarak uluslararası kamuoyunu kendi lehine çevirmeye çalışıyor” şekilde konuştu.
 
Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) uluslararasınca tanınan sınırlar çerçevesinde Ukrayna’nın toprağı olduğunu ve Ukrayna’nın kendi egemen toprağında herhangi bir tatbikat, deneme vs. düzenleyebileceğini bilmesine rağmen Rusya’nın dezenformasyon ve manipülasyon yaptığını ifade eden Betsa, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın dün (30 Kasım) Rusya’ya protesto notası gönderdiğini bildirdi. Söz konusu notada Ukrayna, Rusya tarafından gelen ve tatbikat düzenlediğinden dolayı Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne karşı askeri güç kullanma tehdidini içeren notaları ile ilgili protesto bildirdi.

Maryana Betsa, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın Rusya’ya gönderdiği protesto notasında 3 temel mesajın verildiğini belirtti:
 
"Öncelikle Ukrayna’nın egemen toprağı söz konusu. Rusya’nın sözde NOTAM havacılık ilkelerinin geçerli olduğu hava sahasının, güya Rusya Federasyonu’na ait bölge olduğuna dair iddiaları gerçeğe dayanmıyor, çünkü Ukrayna yasalarına ve uluslararası hukuka göre, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) şehri, uluslararasınca tanınan sınırlar çerçevesinde Ukrayna’nın ayrılmaz bir parçasıdır.

İkincisi bahsi geçen atbikat, Ukrayna’nın egemenliği altında olan kara, deniz ve hava alanlarında 1944 yılında imzalanan Chicago Uluslararası Sivil Havacılık Konvansiyonu tarafından belirlenen uluslararası normlara uygun şekilde yapılıyor.

Üçüncüsü, Rusya'nın açık şekilde Ukrayna’nın egemen toprağında bulunan Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne karşı askeri güç kullanma tehdidinde bulunması Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, sınırlarının dokunulmazlığı, güç kullanımı veya güç kullanımı tehdidi ile ilgili olan Birleşmiş Milletler Tüzüğü Nihai Senedi, ve Budapeşte Memorandumu’nu bir kez daha kaba şekilde ihlal etmesinin göstergesidir."

Daha önce Rusya Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna’yı işgal edilen Kırım’a yerleştirdiği füzelerle tehdit ettiği bildirilmişti. Rusya Savunma Bakanlığı’nın 26 Kasım’da Ukrayna Büyükelçiliği bünyesinde bulunan askeri ataşeliğe gönderdiği mektupta, Ukrayna’nın işgal edilen Kırım yakınlarında askeri tatbikat düzenleyerek füze atışı yapması durumunda Rusya’nın ilk önce Ukraynalı füzeleri indirmek için işgal edilen Kırım’a yerleştirdiği Antey tipi füze savar sistemleri kullanacağını sonrasında ise Ukraynalı füze sistemlerini vuracağını belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.