SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu, AP’de Türkiye’nin tutumuna dikkat çekti

Kırımoğlu, Türkiye’nin Kırım’ın Rusya tarafından işgalini tanımadığını ama yarımadanın işgalden kurtarılması için de net adımlar atmadığına işaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 07.12.2016 12:43
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2016 12:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu, AP’de Türkiye’nin tutumuna dikkat çekti

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi,Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Avrupa Parlamentosu’na gerçekleştirdiği çalışma ziyareti kapsamında Kırım’ın Rusya tarafından işgali ve Kırım’da insan hakları ihlalleri ile ilgili müzakerelere katıldığı sırada yaptığı konuşmada, günümüzde Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün yeniden tesis edilmesi ile ilgili tartışmaların Ukrayna’nın bağımsızlık ve egemenliğinin garantörleri olan ülkeler çerçevesinde değil, Karadeniz ülkelerinin katılımıyla yapılması gerektiğine dikkat çekti. Kırımoğlu,meydana gelen olayların tüm Karadeniz ülkeleri için de tehdit oluşturduğunu ifade etti.

Konuşması esnasında Kırım’ın işgali konusunda Türkiye’nin tutumuna dikkat çeken Kırımoğlu, Türkiye’nin bir yandan işgali asla kabul etmediğine ama diğer taraftan da yarımadanın işgalden kurtarılması için kararlı adımlar atmadığına, örneğin işgal nedeniyle Rusya’ya Batı ve Avrupa ülkelerinin uyguladığı yaptırımlara katılmadığına işaret etti.

Türkiye’nin bu tutumunun farklı nedenlere bağlı olabileceğini kaydeden Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Türkiye’nin AB ülkesi olmadığını ve enerji bakımından Rusya’ya bağlı olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra Türkiye’nin küresel mülteci sorununun etkisini doğrudan üzerinde hissettiğini kaydetti.

Konuşmasında Avrupa Birliği ve kurumlarının Kırım’ın işgalini tanımama ve işgalden kurtarılması konularında Ukrayna’ya desteğinin devam edeceği ümidini dile getirdi ve Ukrayna’nın Rus saldırganlığı sonucu yaşadığı kayıplardan örnekler vererek suçluların cezalandırılması gerektiğini vurguladı.

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşma sırasında Rus işgalcilerin Kırım’a nükleer silah yerleştirdiğini söyemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.