SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu’nun avukatı: Kırım Tatarlarını itaate zorlayacaklar

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2014 11:24
Haber Güncellenme Tarihi: 09.07.2014 11:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu’nun avukatı: Kırım Tatarlarını itaate zorlayacaklar

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Kırım hükümetince uygulanan giriş yasağını ünlü Rus avukat Mark Feygin’in temyize götüreceği açıklandı.

Daha önce de Rusya yönetimine karşı açılmış olan davalarda yer almış olan Mark Feygin, ilk defa Rusya vatandaşı olmayan bir kişiyi savunduğunu bildirdi.

Kırımoğlu’nun dava sürecinden bahseden Mark Feygin, Unian ajansına verdiği demeçte, “Kırımoğlu davasında planımız şöyle olacak: Rusya Fedreasyonu’na değil, evine dönmek isteyen kişiye Rusya’nın giriş ve çıkış kanununun uygulanamayacağını gösteren tüm gerekli argümanları sunacağız. Çok kısa sürede Kırım’ın ve oradaki insanların statüsü değişti. Tamamen değişti! Bu durumda, Rusya vatandaşlığını almak istemeyen fakat Kırım’da kendi evinde yaşamak isteyen kişilere bu imkanı tanımak gerekirdi. Rusya kanunları çifte vatandaşlığa izin veriyor, fakat birçok sınırlama söz konusu. Bu sınırlamaların dışına çıkan, hapis cezasına bile çarptırılabilir. Fakat herkese açık ki, Kırımoğlu’nun davasının sadece hukuki değil, siyasi faktörleri de var. Bunun için biz hukuki baskı yoluyla siyasi kararın alınmasını sağlayacağız. Çünkü Rus hükümeti, kanunlara değil, siyasi etkenlere dayanarak hareket ediyor” dedi.

Rusya Güvenlik Servisi'nin (FSB) bu konuda nasıl çalıştığını anlatan Feygin, “Şimdi dava süreci ile ilgilenen FSB, kendi sahibi Vladimir Putin’e kendini beğendirmeye çalışıyor. Putin ise, Rusya’nın vaatlerini kabul etmeyen Kırımoğlu’na çok kırgın. Fakat FSB’nin farklı düşünmesi gerekiyor. FSB, “Bize bu problemler lazım mu? Kırımoğlu, Nobel Ödülü adayı, biz ise ona daha çok ün kazandırıyoruz” şeklinde düşünmeli. Davamız ayrıca diğer ülkelerin tepkisine bağlı olacak. Kesin biliyorum ki, Türkiye Başbakanı Erdoğan Putin’i arayıp Kırımoğlu’nun Kırım’a giriş yasağının kaldırılmasını istedi. Aynı başvurular Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Yardımcısından da geldi. Azerbaycan da buna benzer eylemlerde bulunabilirdi. Bunun gibi telefon ve başvurular ne kadar çok olursa, Kırımoğlu’nun meselesi o kadar hızlı çözülür. Batı ülkeleri Putin’e baskı uygular ise, meselemiz kısa sürede olumlu sonuca varacak. Fakat bildiğim kadarıyla şimdilik Putin geri adım atmaya niyetli değil, çünkü Kırımoğlu’na karşı aşırı olumsuz tutuma sahip. Bu dava sadece Kırımoğlu’nu ilgilendirmez. Bu bir model davası. Biz bu davayı kazanırsak, diğer Kırımlılar da dava sonucundan faydalanabilir. Bu çok önemli, çünkü gelecekte çok zor zamanlar olacak” şeklinde konuştu.

Rusya’nın Kırım’a karşı çok sert tutum sergileyeceğinden emin olduğunu belirten Mark Feygin, “Özerkliğini hiç düşünmemeleri için Kırım Tatarlarını tam itaate zorlayacaklar. Ukraince konuşulması ve Milli mekteplerin korunması konusunda da büyük sorunlar yaşanacak. İş adamlarının mülkiyetine saldırılar düzenlenecek ve gayrimenkul ve araziler gasp edilecek. Bu şartlarda avukat yardımı çok önemli olacak. Fakat Kırım’daki avukatların Ukrayna lisansı var, mahkemeler ise Ukrayna yasalarından çok farklı olan Rus kanunlarına göre çalışacak. Rusya lisansını almak için Kırımlı avukatların bir ya da iki sene eğitim görmeleri gerekecek, böylece bu süre içinde Kırım sakinleri hukuki yardımdan mahrum kalacak. Bunun için biz, Rusya avukatları, Kırımlılara yardım etmeliyiz. Sadece Kırımlılara değil, Ukrayna’nın diğer vatandaşlarına da. Kırımoğlu’nun davası, buzdağının görünen kısmı. Kırım’da ve Ukrayna’nın doğu bölgelerinde kaçırılan ve Rusya’ya götürülen kişiler hakkında birçok başvuru alıyoruz. Onlar hukuki yardım alamayacak. Onlar ciddi tehlike ile karşı karşıya” dedi.

Rusya’nın cezaevlerinde Ukraynalıların sayısının artabileceğini söyleyen Feygin, Ukrayna’nın doğusunda görev yapan Ukrayna askerlerinin, Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından esir alınıp Rusya’ya gönderilebileceğini ve hapse atılabileceğini belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.