SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu: “Rus petrolüne ambargo uygulama zamanı geldi”

Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu, Rusya Federasyonu bütçe gelirlerinin yüzde 60’ının enerji kaynaklarının ihracatından oluştuğunu hatırlattı.

Haber Giriş Tarihi: 10.04.2018 21:19
Haber Güncellenme Tarihi: 10.04.2018 22:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu: “Rus petrolüne ambargo uygulama zamanı geldi”

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi ve Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya’ya karşı uygulanan ekonomik yaptırımların önemli ancak yetersiz olduğunu ifade etti. Kırımoğlu, daha sert önlemleri alma ve petrol ambargosu konusunu ele alma zamanının geldiğini belirtti.

 

QHA muhabirine konuşan Kırımoğlu, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımları değerlendirdi.

 

Kırımoğlu, “İşgalci ülkenin Kırım’ı terk etmek zorunda kalacağı şartlar oluşturulmalı. Öncelikle ekonomik yaptırımlar, ancak şu anki ekonomik yaptırımlar yetersiz. Örneğin Rus enerji kaynaklarına ambargo uygulama teklifi dile getirilmişti. Rusya Federasyonu bütçe gelirlerinin yüzde 60’ı enerji kaynaklarının ihracatından oluşturuyor. Ya da örneğin SWİFT banka sistemi kapatılabilir. Çeşitli uluslararası örgütlerde dile getirdiğimiz daha fazla seçenek mevcut.” diye konuştu.

 

 

VETO MESELESİ

 

Kırım Tatar milli lideri Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’nde özellikle Rusya’yla ilgili konularda veto hakkını kullanma hususunda sınırlama getirmeyi gerektiğini de kaydetti.

 

Kırımoğlu ayrıca daha önce, hem Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, hem de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın beş ülkenin BM Güvenlik Konseyi'nde veto hakkına sahip olmaları yönündeki mevcut uygulamaların, belirli konuları göz önünde bulundurarak gözden geçirilip sınırlandırılması gerektiğini dile getirdiklerini hatırlattı.

 

Kırımoğlu, “Veto özelikle o ülkeyle ilgili konularda kullanılmamalı. Örneğin konu ABD ile ilgiliyse ABD veto hakkını kullanmamalı, Rusya için de aynısı olmalı.” dedi.

 

Daha önce Kırımoğlu, yasa dışı Kırım’ı işgal eden Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlarının sertleştirilmesi gerektiğini defalarca dile getirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.