SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu: Seçimlere yaklaşık 15 bin Kırımlı katıldı

Haber Giriş Tarihi: 27.10.2014 09:04
Haber Güncellenme Tarihi: 27.10.2014 08:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu: Seçimlere yaklaşık 15 bin Kırımlı katıldı

Ukrayna’da 26 Ekim tarihinde düzenlenen Parlamento seçimlerinin çıkış anket sonuçlarına göre ilk sırada Parlamento’ya giren Petro Poroşenko Bloku’nun parti listesinin liderlerinden biri, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, seçimlere 12-15 bin Kırım sakininin katıldığını belirtti.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kiev’de Petro Poroşenko Bloku’nun Merkezi’nde 26 Ekim tarihinde düzenlenen basın toplantısında, “Kırım’dan ayrılmak zorunda kalan ve bugün yarımadada ikamet eden Kırım sakinleri seçimlere katıldı. Eğer toplam olarak 20-25 bin kişi Kırım’dan ayrıldıysa yaklaşık 12-15 bin kişinin oy kullandığını düşünüyorum” dedi.

Bununla birlikte Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, seçimlere katılmak isteyen herkesin oy kullanmasını sağlayamayan Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu’nun çalışmalarını olumsuz değerlendirdi.

Seçimlere katılmak isteyen Kırımlılar trenden indirildi

Kırım Tatar Milli Kurultayı Denetim Komisyonu Başkanı Ali Özenbaş, Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’dan seçimlere katılmak için Ukrayna’nın ana kısmına giden Kırımlıların trenden indirildiğini bildirdi.

Ali Özenbaş, “Onlarca insan trenden indiriliyor. Trenden hangi sebeple indirildiğine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmıyor. 'Rusya Federasyonu mevzuatına göre sizi gözaltına alabiliriz' diyorlar. Sıradan bir insan buna karşı hiçbir şey yapamaz ve hakkı olmayan bir köle gibi Kırım’da kalmak zorunda” dedi.

Seçimlere katılmak isteyen Kırım sakinlerinin Rusya’da “güvenilmez” insanlar listesine dahil edildiğini belirten Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Aşağılayıcı şekilde arama yapıyorlar, sorgulara çekiyorlar, Kırım’a giriş yaparken 2-3 saat sınırda bekletiyorlar, sonradan bir kişinin oy kullanmak için Ukrayna’ya gittiği öğrenilirse baskılar yapılabilir. Belki doğrudan değil ama kayda alırlar. Böyle kişiler “güvenilmez” insanlar listesine dahil ediliyor. Gelip oyunu kullanabilen insanların sayısı çok az” diye kaydetti.

Ukrayna’da 26 Ekim tarihinde düzenlenen seçimlerde Ukrayna Parlamentosu’ndaki 450 sandalyeye oturmak için 6 binden fazla milletvekili adayı yarıştı. Seçimlere 29 parti ve bağımsız milletvekili adayları katıldı.

Seçimlere 41 ülkeden 2 binden fazla gözlemci katılırken farklı ülkelerden gelen yaklaşık bin gazeteci de seçim sürecini izledi. Sandık çıkış anket sonuçlarına göre parlamentoya 7 parti girecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.