SON DAKİKA
Hava Durumu

KKTC Dışişleri Bakanı: Biz bu sular soğusun diye diplomasi yaptık

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, katıldığı canlı yayında Kıbrıs'ta yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2018 16:09
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2018 16:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KKTC Dışişleri Bakanı: Biz bu sular soğusun diye diplomasi yaptık

KKTC Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, dün Bayrak Radyo Televizyonunda (BRT) yayınlanan "Haber Toplantısı’na" konuk oldu. Özersay, Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama faaliyetlerini ve Türk tarafının girişimlerini değerlendirdi.Hükümetin dış politikasının KKTC’nin tüm kurumları ile görünürlüğünün artırılması, Kıbrıs Türk Halkının hak ve menfaatlerinin farklı platformlarda KKTC temsilcileri ile savunulmasına dayandığını belirten Özersay, bu yaklaşımla uluslararası aktörlerle temasta olduklarını anlattı.

Dünyada büyük uluslararası şirketlerin de uluslararası aktör durumuna geldiğini kaydeden Özersay, “Enerji bağlantılı konularda özellikle petrol ve doğalgaz şirketlerinin dahil olduğu süreçler yaşanıyor” dedi.

 

"Sular ısınsı diye değil, soğusun diye diplomasi yaptık"

Özersay, bu çerçevede Türkiye ile işbirliği halinde ‘dünya politikasındaki değişikliklere ayak uydurarak farklı ve yeni aktörlerle temasların artırılacağını’ kaydetti. Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, doğal gaz krizinde caydırıcı bir diplomasi yürütüldüğünü söyledi. Özersay, “Suların ısınması kavramı çok kullanılır. Herkes şunu bilsin ki hükümet, mümkün olduğu sürece ve oranda pozitif bir diplomasi yürütmektedir. Biz bu sular ısınsın diye değil soğusun diye diplomatik girişim yaptık. Gerginlik üzerinden kazanacak çok bir şey yok” diye konuştu.

 

Yaşanan süreç gerginlik değil, caydırıcılık"

Özersay, "Son yaşanan süreçte de gerginlik anlamına gelmeyen tedbir amaçlı ve sonucu caydırıcılık olan kararlı bir duruş sergilendiğini" ifade etti.

 

Müzakerelerin tekrar başlasın görüşü yok

Kudret Özersay; Kıbrıs konusunda da değerlendirmede bulunarak, hükûmetin müzakerelerin kaldığı yerden yeniden başlaması yönünde bir görüşü bulunmadığını belirtti. Özersay; "Müzakerelere kaldığı yerden aynı zihniyetle devam edilmesi Kıbrıslı Rumların adanın tek sahibi gibi yola devam etmesi ve bir nevi statükonun acayipliğine perde çekilmesine yardımcı olması demektir" ifadelerini kullandı.

Özersay; "Eğer sonuç alınmayacaksa ortak payda yoksa sırf başlamış olmak için müzakere başlatmanın anlamı yoktur" diyerek BM’nin de kendi üstüne düşen görevleri bulunduğunu belirtti.

Müzakereler başlamadan önce Türk tarafının, Güney’in yönetim ve zenginliği Türk tarafı ile paylaşıp paylaşmadığını görmek istediğini de belirten Özersay, Cumhurbaşkanın müzakereci atamamasının bu anlamda net bir mesaj olduğunu söyledi.

Hükûmetin işleyişine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Kudret Özersay, Devlet kurumlarını kamu-özel ortaklığı ile daha iyi hizmet üretir duruma çevirmek istediklerini belirtti.

Özersay, bunu yaparken tekelleşmenin değil rekabetin güvence altına alınacağı bir değişim modeli öngördüklerini belirtti. Özersay, yargıya yönelik eleştirileri de doğru bulmadığını ifade etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.