SON DAKİKA
Hava Durumu

Klimkin: “Rusya, deniz hukuku ihlallerinin bedellerini ödeyecek”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Rusya’nın Kırım yarımadasını işgali sonucunda meydana getirdiği zararın Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi tarafından belirleneceğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2018 21:29
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2018 21:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Klimkin: “Rusya, deniz hukuku ihlallerinin bedellerini ödeyecek”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Rusya’nın Kerç Boğazı, Karadeniz ve Azak Denizi’nde deniz hukukunu ihlal etmenin bedelini ödeyeceğini ifade etti. 
 
Kiev’de bugün, 22 Şubat tarihinde Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati ile ortak basın toplantısı düzenleyen Pavlo Klimkin, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi sonucunda meydana gelen zararın tutarını Birleşmiş Milletler (BM) teşkilatının Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi’nin belirleyeceğini kaydetti.
 
Pavlo Klimkin, “Belirli bir tutardan söz etmiyoruz, çünkü Rusya Ukrayna’nın haklarını ihlal etmeye devam ediyor ve dolayısıyla Rusya bunun bedelini ödeyecek. Tutarı mahkeme belirleyecek. Tutar çok büyük olacak, çünkü bu, hem Karadeniz’de hem Azak Denizi’nde hem de Kerç Boğazı’nda Ukrayna’nın haklarıyla alakalı. Bu tutarın alınması sonucunda, doğalgaz çıkarmamız ve kullanmamız, canlı kaynakları kullanmamız, kültürel miras dahi olmak üzere her şeyi kapsayacak. Yani uluslararası uzmanlara danışarak tüm alanlara değindik” şeklinde konuştu.166477Daha önce Ukrayna’nın 19 Şubat tarihinde Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi’ne (UDHM) 1982 Deniz Hukuku BM Sözleşmesi'nin ihlali dolayısıyla Rusya’ya karşı açtığı tahkim davası çerçevesinde hazırladığı memorandumu sunduğu bildirilmişti. 
 
Ukrayna tahkim mahkemesinden, Rusya’nın Deniz Hukuku BM Sözleşmesi'ni ihlalini durdurmasını ve Ukrayna’nın Karadeniz, Azak Denizi ve Kerç Boğazı’ndaki haklarını temin etmesini, ayrıca Rusya’nın Ukrayna kaynaklarını gasp etmesini durdurmasını, verilen hasarın temin edilmesini istemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.