SON DAKİKA
Hava Durumu

Koalisyon, Bölgeler Partisinin tekliflerini değerlendirecek

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2008 16:11
Haber Güncellenme Tarihi: 12.12.2008 16:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Koalisyon, Bölgeler Partisinin tekliflerini değerlendirecek
Ukrayna Parlamentosu - Verhovna Rada Yuliya Timoşenko Bloku (BYuT) parti grubu başkanı İvan Kirilenko, 11 Aralık günü Ukrayna Kanal 5 televizyonuna Bölgeler Partisi (BP) Başkanı Viktor Yanukoviç’in 11 Aralık günü parlamentoda oluşan yeni çoğunluğun BP’nin teklif ettiği küresel mali krizin Ukrayna ekonomisine etkisiyle mücadeleyi öngören antikriz paketini görüşmek istemediği hakkında açıklamasını yorumlarken yeni koalisyonun BP’nin antikriz tekliflerini göz önünde tutacağını bildirdi. Kirilenko, Yanukoviç’in başkan olduğu siyasi blokun hazırladığı antikriz paketlerin hükümet tarafından umursanmadığı yönünde suçlamaların doğru olmadığını söyledi. Kirilenko, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Ben bunun kesinlikle yanlış olduğunu söylemek istiyorum. Biz muhalefetten gelen en iyi teklifleri görüşeceğiz. Ben bu teklifleri görüyorum ve toplantı salonunun da bu teklifleri desteleyeceğini biliyorum. Göreceksiniz gelecek hafta, tarım ve inşaat yasaları ile ilgili gelen alternatif teklifler yaklaşık 400 oy ile desteklenebilir” dedi.
Bölgeler Partisi Viktor Yanukoviç, 9 Aralık günü Yuliya Timoşenko Bloku (BYuT), Bizim Ukrayna Halk Özsavunması (NUNS) ve Litvin Blokunun birleşmesiyle parlamento oluşan yeni çoğunluğun Bölgeler Partisinin sunduğu ve dünya mali krizin ülke ekonomisine yaptığı olumsuz etkiye karşı mücadelesini öngören antikriz paketini görüşmek istemediğini kaydetti. Yanukoviç, yeni çoğunluğun Bölgeler Partisinin teklif ettiği antikriz paketini görüşmek istememesini çoğunluğun Bölgeler Partisini krizle mücadelesinden çıkarmak istemesi olarak yorumladı. Yanukoviç, “Bunlar bizi bu süreçten çıkarmak istiyor” diye konuştu.  
Yanukoviç, Bölgeler Partisinin bugün Ukrayna Verhovna Rada toplantısında, Ukrayna Cumhurbaşkanı Sekreterliği, Bakanlar Kabinesi ve Verhovna Rada’nın masraflarının karşılanmasına devlet bütçesinden ayrılan para miktarının en az 10 kat azaltılması konusunu gündeme getireceğini kaydetti.
Yanukoviç, Ukrayna Parlamentosu Bütçe Komitesi Başkanı görevinin oluşturulması için mücadele vereceğini ve bu göreve Bölgeler Partisi üyesi Nikolay Azarov’un adaylığını teklif edeceğini söyledi.
Anife İbragimova – Saide Acımambetova – Osman Bayramaliyev
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.