SON DAKİKA
Hava Durumu

"Koalisyon operasyonu nedeniyle yaptırımlar genişletilebilir"

Rusya’nın, ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye roket saldırısı nedeniyle ABD’ye karşı uygulanacak yaptırım paketinin genişletilebileceği iddia edildi.

Haber Giriş Tarihi: 14.04.2018 12:45
Haber Güncellenme Tarihi: 14.04.2018 13:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Koalisyon operasyonu nedeniyle yaptırımlar genişletilebilir"

Rusya Devlet Duması, ABD ve müttefikleri tarafından Suriye’ye gerçekleştirilen roket saldırısı nedeniyle ABD’ye karşı uygulanacak yaptırımların genişletilebileceği ileri sürüldü.



Rus basınında yer alan habere göre, Devlet Duması Eğitim Komitesi Başkanı Vyaçeslav Nikonov konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, “Rusya’nın bunu çok ciddi bir diplomatik kriz olarak algıladığını, belki de ekonomik olarak cevapsız bırakmayacağı açıktır” dedi.



Devlet Duması’nın ABD’ye karşı yaptırım tasarısını görüşeceğini hatırlatan Rus yetkili, söz konusu yaptırım paketinin genişletilebileceğini söyledi.



169196                       



Dün Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin liderliğinde dört meclis üyesi tarafından hazırlanan ABD’ye yaptırım uygulanmasını öngören tasarı Rusya Parlamentosunun alt kanadına sunuldu.



Volodin, tasarının ABD tarafından Rusya Federasyonu'na, vatandaşlarına ve yetkililere karşı yapıcı olmayan eylemlerine yanıt olarak hazırlandığını söyledi.



Duma'nın internet sitesinde yayımlanan tasarı, ABD ile atom, uçak sanayi, roket motoru sanayisi alanlarında iş birliğinin durdurulmasını içeriyor.



Amerikan tarım ürünlerinin yanı sıra alkol ve tütün ürünlerinin de Rusya'ya ithalatına yasak getirmeyi öneren tasarı, ABD vatandaşlarının Rusya'da istihdamına yönelik sınırlama ve yasaklamalar da getiriyor. Yasaklamalar, kişisel kullanım için mal ithalatını ise kapsamıyor.



169191                       



Tasarının yasallaşması için Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'da ve parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi'nde kabul edilmesi ve ardından da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in onayından geçmesi gerekiyor.



ABD Hazine Bakanlığı, geçen hafta 7 Rus iş adamı, bu kişilerin kontrol ettiği 12 şirket, 17 üst düzey Rus hükümet yetkilisi, Rus devletine ait bir silah ticaret şirketi ve ona bağlı bir bankayı yaptırımlar listesine dahil etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.