SON DAKİKA
Hava Durumu

KTMM, Aksyonov’la diyalog kurmayı ümit ediyor

Haber Giriş Tarihi: 10.10.2014 13:14
Haber Güncellenme Tarihi: 10.10.2014 12:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KTMM, Aksyonov’la diyalog kurmayı ümit ediyor

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celâl, Sergey Aksyonov’un Kırım Başkanlığına getirilmesininin Kırım Tatar Milli Meclisi’yle ilişkilileri etkileyebileceği fikrini dile getirdi.

Sergey Aksyonov’un Kırım Başkanlığı görevine atanmasının bir sürpriz olmadığını belirten Nariman Celâl QHA’ya yaptığı açıklamada, “Sergey Aksyonov’un dışında başka bir kişinin bu göreve atanmasını çok az kişi bekliyordi. Bundan dolayı burada bir sürpriz olmadı” dedi.

Kırım yönetiminin, Kırım Tatar halkının temsil organı arasındaki ilişkilerde bazı değişmelerin olabileceğini ifade eden Celâl, “14 Eylül tarihinde seçimler düzenlenerek Kırım hükümeti ve Kırım’ın yeni başkanı seçildi, yeni hükümet kurulacak. İşe başlayan kişiler, işlerinin geçici olabileceği duygusundan kurtulacak. Artık, yarımadada meydana gelenlerden tam olarak sorumlu tutulacaklar. Bu yarım yıl içinde tüm tarafların, yönetim ve Kırım Tatar Milli Meclisi arasında diyalog kurulması gerektiğinde emin olduğunu tahmin ediyorum ve bunun umudundayım. Hem resmi hem resmi olmayan görüşmelerde birçok dilek söylendi ve şimdi, nefes alıp diyalog kurmaya çalışmamız gerektiğini düşünüyorum” diye kaydetti.

Bununla birlikte şimdilik diyalog için açık önkoşulları görmediğini ekleyen Celâl, “Maalesef, yönetim, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni müzakere sürecinden çıkarmaya, onlara göre, Kırım’daki siyasi süreçte Kırım Tatarlarının temsil edildiğini gösterecek diğer insanları, yapıları, kuruluşları bulmaya çalışıyor. Şimdiye kadar da benzer girişimler yapıldı ama benzer taktik her zaman başarısızlığa uğradı. Yönetim, yine de Kırım Tatar Milli Meclisi’yle ilişki kurmak zorunda kalıyordu” dedi.

İnsanların, Kırım’da meydana gelen olaylara ne kadar katılacağının, yarımada yönetimi ve Kırım Tatar Milli Meclisi, aralarındaki ilişkilere bağlı olduğu fikrini paylaşan Nariman Celâl, “KTMM’ye, medyaya özellikle ATR televizyon kanalına veya herhangi diğer medyalara karşı uygulanmaya devam eden baskılar, herhangi iyi sonuç vermeyecek. Evet, insanlar miting veya protesto gösterileri yapmaz ama insanlar kendi içinde kapanır ve herhangi boykot çağrıları yapılmadan bir sonraki seçimlere ve referandumlara ya da diğer olaylara katılmaz. Onlar, toplumsal hayata katılmaktan vazgeçer. Diyalog kurulmalı ve sadece bir diyalog değil, bu diyalogun sonuçları en yakın zamanda ortaya koyulmalı. Şimdi ise sadece bildiriler yapılıyor. Vaat edilen ve söylenenlerin olumlu bir sonucunu henüz görmedik. Bu ise davranışları etkiliyor, özellikle Kırım Tatarlarının yönetime karşı davranışını, meydana gelen insan kaçırma ve benzer olaylar ise durumu daha da ağırlaştırıyor” diye kaydetti.

Celâl, “Sergey Aksyonov ve ekibi, bundan bir sonuç çıkarmalı ve Kırım Başkanlığına atandığını dikkate alarak, 'bunlar daha önce oldu, geçiş dönemindeydik, şimdi atandım ve bazı şeyleri yeniden gözden geçirmeye hazırım' diyerek yeni bir sayfa açmalı” dedi.

Sergey Aksyonov, bugün 9 Ekim tarihinde Kırım Parlamentosu toplantısında 75 milletvekilinin oyuyla Kırım Başkanlığına seçildi.

Sergey Aksyonov dışında Kırım Başkanlığına, Kırım Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Gennadiy Narayev ve Rusya Devlet Duması milletvekili Aleksandr Terentyev de aday gösterilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.