SON DAKİKA
Hava Durumu

KTMM, Rusya kanunlarına göre tescil olacak mı?

Haber Giriş Tarihi: 21.10.2014 08:55
Haber Güncellenme Tarihi: 24.10.2014 15:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KTMM, Rusya kanunlarına göre tescil olacak mı?

Kırım Parlamento Başkan Yardımcısı Remzi İlyasov, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin yılsonuna kadar Rusya kanunlarına göre tescil olabileceğini söyledi.

Tescil işlemi için yılsonuna kadar KTMM’nin yeteri kadar zamanının olduğunu söyleyen İlyasov, “Bence, geçiş döneminin devam ettiği 1 Ocak 2015 tarihine kadar düşünüp ilgili kuruluşu koruyacak ve etkili çalışmasını sağlayacak pratik karar almak için zaman var” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi'nin yılsonuna kadar tescil olması için KTMM ve Kırım yönetim temsilcilerinin elinden gelen her şeyi yapması gerektiğini anlatan İlyasov, “İlgili kuruluş, insanlar tarafından seçildiği için meşrudur. İnsanlar tarafından seçildiği için bu kuruluş var olmalı. KTMM’nin her üyesi tescilin gerekliliği hakkında düşünmeli” diye konuştu.

KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ise, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin Rusya kanunlarına göre sivil toplum kuruluşu olarak tescil olmayacağını açıkladı.

www.krymr.com internet sayfasına açıklamada bulunan Çiygöz, “Bize sivil toplum kuruluşu olarak tescil olmayı öneriyorlar, fakat bu kabul edilemez, çünkü Kırım Tatar Milli Meclisi seçilen temsil organıdır. KTMM’yi sivil toplum kuruluşlarına benzetmek yanlış” diye kaydetti.

Çiygöz, “İlyasov sanki hiçbir zaman KTMM Başkan Yardımcısı ve KTMM üyesi olmamış izlenimi oluşuyor” dedi.

Tescilden bahsederken tescil formundan hiç söz etmeyen İlyasov’un Rus yönetimin istediği davranışı sergilediğini belirten Çiygöz, Kırım ve Rusya yönetimine Kırım Tatarlarının temsil organını tanıma ve diyalog şeklini belirleme başvurularını yaptıklarını fakat henüz cevap alamadıklarını açıkladı.

Daha önce Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov, KTMM’nin resmi tescil işlemlerini yapmadığı sürece Kırım Tatarlarının temsil organını tanımayacağını ve diyalog kurmayacağını belirtmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.