SON DAKİKA
Hava Durumu

KTMM yönetimi, AGİT heyetiyle görüştü

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2011 10:34
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2011 10:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KTMM yönetimi, AGİT heyetiyle görüştü
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 02.03.2011 (QHA) - Kırım Tatar Milli Meclisi 1. Başkan Yardımcısı Refat Çubarov, 1 Mart günü, Kırım Tatar Milli Meclisi Binasında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Milli Azınlıklar Yüksek Komiseri müsteşarı Clemens Busher ve AGİT Ulusal  Azınlıklar Yüksek Komserliği Hukuk Danışmanı Vincent de Graf’tan oluşan AGİT heyetiyle görüştü. Görüşmeye, KTMM Divan Kurulu üyeleri Zair Smedlyayev, Ali Hamzin ve Bekir Mamut katıldılar.
KTMM’nin verdiği bilgiye göre görüşmede Kırım’a dönen vatandaşlara özel ev inşaatı için toprak ayrılması ve sürgün edilen vatandaşların haklarının iade edilmesini sağlayacak yasanın kabul edilmesi konusu ele alındı.
Öte yandan Akmescit’te cami inşaatı sorununun çözülmesi konusu görüşüldü. Refat Çubarov, misafirlere toprak ayırma süreci hakkında bilgi verdi. Çubarov, Akmescit Belediye Şurasının 15 Şubatta aldığı kararla Kırım Müftülüğüne cami inşaatı için Yaltinskaya sokağı 22 numarada 2,7 hektarlık toprak ayırdığını anlattı. Çubarov, 3 Martta caminin kurulacağı yerde cami temelinin atma töreninin yapılacağını ve bu yerde zaman kapsülünün yerleştirileceğini kaydetti.
AGİT heyeti, Kırım Tatar halkının günümüz durumu, halkın problemli konuları, bu konuların çözüm süreci ve bu konuların çözümünde dünya kamuoyunun nasıl faydalı olabileceği hakkında soru sordu. AGİT temsilcileri, Kırım Tatar halkına haklarının iadesi konusunda uluslararası forumun hazırlıklarının nasıl yapıldığı hakkında bilgi aldı. Uluslararası forum konusunda fikir alış verişi yapıldı.
Niyara Nurmambetova - Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.