SON DAKİKA
Hava Durumu

Kujel: ''Kırım’da Ukrayna’nın varlığı algılanmıyor''-TEKRAR

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2011 03:08
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2011 03:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kujel: ''Kırım’da Ukrayna’nın varlığı algılanmıyor''-TEKRAR
 KİEV,08.03.2011 (QHA) – Ekonomiden sorumlu Ukrayna Başbakan Yardımcısı Sergey Tigipko’nun başkanlık yaptığı Sılna Ukrayna (Güçlü Ukrayna) Partisinin Başkan Yardımcısı Aleksandra Kujel, gazetecilere yaptığı açıklamada Kırım’da Ukrayna varlığının algılanmadığını söyledi.
Kujel, “Ben ilk defa Kırım’a geldiğim zaman içimdeki Ukraynalılık farkındalığı geçmişe göre daha fazla arttı.” dedi. Kırım’da yaşayan halkın Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını istediği için Ukrayna’yı kabul etmek istemediğini, bundan dolayı Ukrayna’nın varlığını algılamadığını kaydeden Kujel, “Kırım’da yaşayan insanlarda şöyle bir zihniyet var: ‘Ben kanalizasyon, su, kalorifer olmadan yaşayabilirim. Önemli olan burada Rus dilinin mevcut olması ve Rusya ile dostluğun korunmasıdır.’ diye düşünüyorlar” dedi.
Kujel, Ukrayna’nın Kırım’ı kaybedip kaybetmediği yönünde sorulan soruya, “Şu anda biz, yani Ukrayna, orada yokuz. Yerel halk bana şöyle soru soruyor: ‘Sen evine, Ukrayna’ya mı gidiyorsun?’ Bu soru beni öldürecek kadar taciz ediyor.” dedi.
Kujel, Kırım’da Ukrayna algısının sağlanması için zorunlu programın yapılması gerektiğini kaydetti.
İlyas Ali

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.