SON DAKİKA
Hava Durumu

Kurkçi: Ukraynalı siyasi tutsaklara yardım için 96 milyon grivna ayrıldı

Paranın siyasi tutsakların ailelerine ödenmesi için Ukrayna Parlamentosu'nun siyasi tutsakların statüsüne ilişkin yasayı kabul etmesi gerekiyor.

Haber Giriş Tarihi: 22.07.2018 10:39
Haber Güncellenme Tarihi: 27.07.2018 10:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kurkçi: Ukraynalı siyasi tutsaklara yardım için 96 milyon grivna ayrıldı

Ukrayna İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Yusuf Kurkçi, Ukraynalı siyasi tutsaklara yardım amacıyla yaklaşık 96 milyon grivnanın tahsis edildiğini bildirdi.

Kiev’de 21 Temmuz’da yapılan Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Yönetim Kurulu toplantısında konuşan Kurkçi, söz konusu paraların bütçede öngörüldüğünü ancak bunların siyasi tutsakların ailelerine ödenmesi için Ukrayna Parlamentosunun siyasi tutsakların statüsü hakkındaki yasayı kabul etmesi gerektiğine işaret ederek, “Para ayrıldı, fakat (gereken) yasa yok. Paranın ödenmesi için komisyon oluşturmalıyız. Ukrayna’da siyasi tutsakların statüsüne ilişkin yasa yok. Bu yüzden sosyal yardım sağlamak için herhangi bir önlem almak çok zor.” diye konuştu.

Kurkçi, ilgili yasa tasarısının bir yıl önce parlamentoya sunulduğunu ancak hala kabul edilmediğini kaydetti.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, meselenin çözülmesi için özel çalışma grubunun kurulacağını söyledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.