SON DAKİKA
Hava Durumu

Lavrov, ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı silah sevkiyatını yorumladı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’ya silah sağlanmasının üzücü olduğunu ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2018 11:24
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2018 11:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Lavrov, ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı silah sevkiyatını yorumladı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve Kanada’nın Ukrayna’ya silah yardımı göndermesini yorumlayarak ABD’nin, söz konusu sürece Baltık ülkelerini de çekmeye çalıştığını ifade etti.
 
Rusya’nın propaganda Rossiya-1 televizyon kanalına konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupa ülkelerinin ABD’nin Ukrayna’ya silah temin etmesi konusunda “kamuya kapalı şekilde itiraz bildirdiğini” ileri sürdü.
 
Sergey Lavrov, “Elimizdeki bilgilere göre, ABD ile görüşmelerde onlar (Avrupa ülkeleri), Washington’un Avrupa’nın söz konusu sevkiyatlara katılması ile ilgili ısrarlı taleplerine cevaben itiraz ediyor… Amerikalılar ile Kanadalılar, sevkiyatla ilgilenmeye başladı ve bu üzücü” diye savundu.165826Lavrov, “ABD’nin bir yerlere bir şeyleri sevk etmesini yasaklayamıyoruz, ama tabii ki sonuçlar çıkaracağız… Kendini savunma imkanı olan Donetsk ve Lugasnk (Rusya tarafından desteklenen teröristler tarafından işgal edilen Ukrayna bölgeleri) temsilcilerinin bunu dikkatle takip ettiği de objektif bir olgu. Bunun da dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde devam etti.
 
Daha önce, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Ukrayna'ya silah satışıyla ilgili 23 Aralık'ta yazılı bir açıklama yapmıştı. Açıklamada, "ABD, Ukrayna'nın uzun vadeli savunma kapasitesi inşasına yardımcı olma, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunma ve muhtemel saldırganlıkları caydırma çabalarımızın bir parçası olarak bu ülkeye 'geliştirilmiş savunma kabiliyetleri' temin etmeye karar vermiştir." ifadeleri yer almıştı.
 
Açıklamanın hemen ardından Amerikan ABC kanalında yer alan ve adı açıklanmayan Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan haberde ise ABD Başkanı Donald Trump'ın, Ukrayna'ya "anti-tank füzeleri" satmaya hazırlandığı iddia edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.