SON DAKİKA
Hava Durumu

Lavrov, Kırım’ın işgalinin gerekçelerini açıkladı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Ukrayna’da meydana gelenler olayların Rusya için bir sürpriz olmadığını” ileri sürdü.

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2018 15:49
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2018 15:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Lavrov, Kırım’ın işgalinin gerekçelerini açıkladı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO’nun doğuya doğru genişlemesinden dolayı Rusya’nın Kırım ve Donbas’a saldırdığını iddia etti. 
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre Sırbistan’ın Beta haber ajansına konuşan Sergey Lavrov, “Ukrayna krizi, Rusya ve Batı arasında günümüzdeki kötüleşen ilişkilerin sebebi değildir, bu kriz daha çok, ABD başta olmak üzere Batı ve NATO ülkelerinin Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonra yürüttüğü politikaların sonucudur” dedi.
 
“Eşsiz bir tarihi fırsatı kullanarak Avrupa’nın gerçek güvenlik ve işbirliği yapısını kurmak yerine Batının, ABD ve birçok Avrupa ülkesinin liderlerinin NATO’nun bir santim bile doğuya ilerlemeyeceğine ilişkin 1990 yılında verdiği vaatlerine aykırı olarak NATO’nun genişlemeyii tercih ettiğini” ifade eden Sergey Lavrov iddiasını, “Bu hiçbir anlaşma ve hukuki belgede belirtilmedi (bunun yapılması gerekiyordu), ama o zaman “Centilmenlik anlaşmasına” varılmıştı. Bu anlaşma batılı meslektaşlarımız tarafından çiğnendi. Büyük ihtimalle gelecekte kimin centilmen olduğu kimin ise olmadığını daha iyi anlayacağız. ABD arşivlerindeki yakın geçmişte gizliliği kaldırılan belgeler, SSCB ve ABD diyalogunda, Moskova ve Berlin, Moskova ve Paris temaslarında bu tür vaatleride bulunulduğunu gösteriyor” diyerek savundu.166367
 
“Ukrayna’da meydana gelenler olayların Rusya için sürpriz olmadığını” söyleyen Lavrov, “Bu, NATO’nun seçtiği çizginin sonucu oldu. Soğuk Savaş'ın bitmesinden sonra NATO’nun genişlemesinin 3. dalgası yaşandıve her yeni dalgayla NATO’nun askeri altyapısı Rusya sınırlarına giderek yaklaşıyordu” dedi.
 
Günümüzde Baltık ülkelerine ya Batıyla ya da Rusya ile birlikte olma tercihinin dayatıldığını, Balkanlar’ın da bu “oyuna” çekilmek istenildiğini iddia eden Lavrov, “Ukrayna’dan da benzer bir tercihi yapması istenildi” diye ileri sürdü.
 
İlk Rus askerleri Kırım’a 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Akyar'ın (Sivastopol) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.
 
Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2014 yılının Mart ayında sözde referandum düzenlendiğinde Rusya ordusu ve askeri araçları Ukrayna’nın doğu sınırlarında toplandı, ayrıca hava kuvvetleri alarm durumuna geçirildi.
 
18 Mart 2014 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım sözde Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, Kırım ve Sivastopol'ün iki ayrı birim olarak Rusya’ya bağlanmasına ilişkin anlaşma imzalamışlardı.
 
İngiltere dahil Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve birçok ülke Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti ve Kırım’ı işgal etmesi nedeniyle Rusya’ya karşı yaptırım uyguladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.