SON DAKİKA
Hava Durumu

Lavrov: Rusya Ukrayna’daki eylemleri için özür dilemeyecek

Saldırgan ülke Rusya’nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın eşit haklı ve karşılıklı saygılı diyalogu yenilemeye hazır olduğunu ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2018 09:46
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2018 10:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Lavrov: Rusya Ukrayna’daki eylemleri için özür dilemeyecek

Rusya Federasyonu’nun Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın, Ukrayna’daki eylemleri için özür dilemeyi ve pişmanlık duymayı planlamadığını ifade etti.
 
Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders ile bugün (13 Şubat) Moskova'da düzenlenen ortak basın toplantısı esnasında konuyla ilgili konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Batı ülkelerinin yaptırımların kaldırılması konusuna davranışıyla ilgilenmediğini savundu.
 
Sergey Lavrov, “Avrupa Birliği ve bize yönelik yaptırım uygulayan ülkelerin bu konu hakkında ne düşündüğü bizi ilgilendirmiyor, değerlendirmeleri okuyoruz ve hepsi yaptırımların ikili ilişkileri olumsuz etkilediğini belirtiyor” diye konuştu. Ayrıca Lavrov, Rusya’ya yönelik yaptırım uygulayan ülkelerin bu yaptırımlardan daha fazla etkilendiğini iddia etti.
 

Batı'yı saldırganlıkla suçladı!

Rusya’nın kimseye yaptırım politikasını değiştirmesi için yalvarmayacağını ve yaptırım politikasını uygulayanların, ideolojik ve jeopolitik hedeflerin peşinde olduğundan dolayı benzer bir politikanın “çıkmaza götürdüğünü” anlayacağı ümidinde olduğunu ileri süren Lavrov, “Bu çizgi durmazken biz tabii ki ekonomimizi, benzer aşırılıklardan bağımsız olma imkanlarımızı geliştiriyoruz, çünkü batıda Rusya Federasyonu ile ilişkilerin normalleşmesini engellemeye çalışan küçük, ama saldırgan bir azınlık var. Çok sık bu azınlık takip ediliyor” şeklinde konuştu.
 

Belçika Dışişleri Bakanı ile işgal altındaki Kırım da konuşuldu

Rusya’nın eşit haklı ve karşılıklı saygılı diyalogu yenilemeye hazır olduğunu dile getiren Sergey Lavrov, “Ültimatom olmadan, özür dileme, pişman olma talepleri yapılmadan. Biz tüm eylemlerimizi açık şekilde, uluslararası hukuk normlarına göre anlattık. Bizi işitmek isteyenler işitti. Bugün hem Ukrayna hem Kırım konularını ele aldık” dedi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.