SON DAKİKA
Hava Durumu

Letonya’nın eski Cumhurbaşkanı Rusya’nın askeri hedeflerini anlattı

Rusya'nın sahte beyanatlarının batı ülkelerinin Rusya’ya yönelik güvensizliğinin nedeni olduğu ifade edildi.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2018 19:49
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2018 19:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Letonya’nın eski Cumhurbaşkanı Rusya’nın askeri hedeflerini anlattı

Letonya’nın eski Cumhurbaşkanı Valdis Zatlers, ekonomik açıdan zayıf Rusya’nın, ekonomik düzeyini ve halkının yaşam düzeyini yükseltmeden dünya arenasında etkili olmaya çalıştığını ifade etti. 
 
Kiev’de 23 Şubat tarihinde düzenlenen Baltık Karadeniz Forumu’na katılan QHA muhabirinin aktardığına göre forumda konuşan Letonya’nın eski Cumhurbaşkanı Valdis Zatlers, çağdaş dünyanın, düzenin tesis edilmiş olduğu, uluslararası anlaşmalara saygı duyulduğu bir dünya ile sahip olunan güce göre hareket edebileceğini düşünen kişilerin olduğu dünya olmak üzere ikiye bölündüğünü belirtti. Dünya arenasında etki sahibi olmak isteyen ve askeri gücünü arttırarak bu etkiyi elde edebileceğini düşünen ekonomik açıdan güçlü ülkelerin varlığının sorun oluşturduğunu ifade eden Zatlers, bu ülkelerin vatandaşlarına yaptığı harcamalara göre askeri programlara daha fazla harcama yaptığını söyledi.
 
Valdis Zatlers, “Onların askeri güç aracılığıyla güçlenecekleri ve sonuçta (uluslararası arenada) güçlü ekonomik oyuncu olacakları hayali var. Hırslar ve ekonomik güç arasındaki uyumsuzluk savaş ideolojisi yönünde ilerlemeye neden oluyor” dedi.
 
Sovyetler Birliği’nin her 12 yılda bir askeri eylemlerde bulunduğunu (Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Afganistan'ın işgal edilmesi vs.) hatırlatan Valdis Zatlers, Çeçenistan, Gürcistan, Ukrayna ve Suriye’de düzenli olarak açık veya gizli savaş sürdüren güya demokratik Rusya'nın eski Sovyetlerle arasında parallelik bulunduğunu belirtti.
 
Askeri baskıya başvuran ve uluslararası yükümlülüklerini gözardı eden ülkelerin davranışlarının günümüzde dünyada güven krizine neden olduğunu ifade eden Zatlers, “Çağdaş dünya güvensizliğe yenildi, kimse kimseye inanmıyor; dünya bölündü, herkes kendi başına” ifadelerini kullandı.
 
Güven krizini kışkırtan ülkelerin de sonuçta kendi eylemlerinden zarar gördüğünü, onlara karşı da güvenin yitirildiğini söyleyen Zatlers, Rusya tarafından söylenen yalanların, Rusya’ya ve günümüzdeki liderlerine yönelik güvenin olmamasına neden olduğunu belirtti. Zatlers, “Yakın gelecekte birilerinin Rusya’ya güvenmesi ihtimali düşük, çok fazla yalan söylendi. Büyük güçlü bir ülkenin lideri sahte haberler oluşturuyorsa, bu bütün dünya için sorundur” dedi.
 
Avrupa’nın dünya görüşü ilkesine göre bölündüğünü ifade eden Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko da bu hususla alakalı olarak, “Aslında Avrupa, demokratik ve Asya esaslarına göre bölünmüş. İki ideoloji birbiriyle çelişmektedir.” açıklamasında bulundu.
 
Çatışmaların başlatıcısı Rusya olduğundan dolayı Avrupa ve dünyada Ukrayna veya Gürcistan çatışması değil "Rusya sorunu" olduğunu vurgulayan Yuşçenko, siyasi yöntemlerin yanı sıra ekonomik yöntemlerle dahil Rusya’nın imparatorluk hırslarına karşı koymaya çalışmak gerektiğini kaydetti.
 
Yuşçenko, “İmparatorluk politikası farklı yöntemlerle sınırlanabilir, bundan dolayı dayanışma içinde olalım. Satın alınan her ton petrol Rusya’yı güçlendiriyor mu  güçlendirmiyor mu?” ifadesini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.