SON DAKİKA
Hava Durumu

Limasol direnişinin 54. yılında şehitler törenle anıldı

Kıbrıs'ta Yunan mezalimine karşı direnen Limasol şehitleri, direnişin 54. yılında Girne'de düzenlenen törenle anıldı.

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2018 13:04
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2018 13:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Limasol direnişinin 54. yılında şehitler törenle anıldı

Eski Kıbrıs Cumhuriyeti'nde Rumların adayı "Enosis" yoluyla adanın Türklerden arındırlarak Yunanistan'a bağlanması hayallerine karşı 1964 yılında gerçekleşen Limasol direnişi ve direnişte şehit düşenler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) Limasol-Girne Şehitleri ve Özgürlük Anıtı önünde törenle anıldı.

Girne'de 13 Şubat'ta düzenlenen törene, Girne Kaymakamı Mustafa Erişmen, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, bazı milletvekilleri, Merkez Komutanı Topçu Albay Cem Kubilây, Sahil Güvenlik Komutanı Deniz Albay Serdar Sevinç, bazı siyasi parti, muharip dernek, üniversite ve okul temsilcileriyle, kurum, kuruluş ve derneklerin temsilcileri katıldı.

TMT Mücahitler Derneği Girne Şube Başkanı Erbil Aydınova günün anlam ve önemini belirttiği konuşmasında, 54 yıl önce Rumların Türkleri yok edip Adayı Yunanistan’a bağlama girişimlerinin Kıbrıs Türk halkının kahramanca mücadelesi karşısında başarısız olduğunu anlattı.

Aydınova, asker sayısı, mühimmat ve silah bakımından üstün olan Rum birlikleri karşısında halkın 7’den 70’e tek vücut olarak mücadele verdiğini, 13 Şubat 1964’te son saldırının da başarısız olmasıyla tehlikenin bertaraf edildiğini ifade etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.