SON DAKİKA
Hava Durumu

Lviv’de kurtuluş hareketleri müzesi açılacak

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2011 12:00
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2011 12:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Lviv’de kurtuluş hareketleri müzesi açılacak
LVİV, 10.03.2011 (QHA) – Ukrayna’nın 20. bağımsızlık yıldönümü kutlamaları kapsamında ülkenin batısındaki Lviv şehrinde kurtuluş hareketleri müzesinin açılması planlanıyor. 
Lviv Valisi Mıhaylo Tsımbalyuk, Taras Şevçenko Ödülü galipleriyle bugün yaptığı görüşmede müzenin bu yıl 24 Ağustosta kutlanacak olan Ukrayna’nın 20. bağımsızlık yıldönümü dolayısıyla açılacağını bildirdi. Tsımbalyuk, “Lviv Valiliği ve Lviv Belediyesi, bu müzenin Ukrayna’nın 20. bağımsızlık yıldönümü kutlamalarına kadar açılması için gerekli her şeyi yapmak zorundadırlar ve yapacaklardır.” dedi.
Ukrayna’da bu müzenin, Kiev’de bulunan Ukrayna Halk Partisi (UNR) müzesinin 11 Ocakta kapatılması ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in 9 Aralık 2010’da imzaladığı ve Ukrayna Milli Hafıza Ensitüsünün bağımsız bir kurum olarak lağvedilmesiyle bağlantılı olduğu öne sürülüyor. Yanukoviç, Milli Hafıza Kurumunun ortadan kaldırılmasını öngören karar imzaladıktan sonra 9 Aralıkta Ukrayna hükümetine, hükümete bağlı bir Milli Hafıza Ensitüsü kurma talimatı verdi.
İlyas Ali

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.