SON DAKİKA
Hava Durumu

Macron Türkiye'yi hedef aldı

Avrupa Parlamentosu'nda Avrupa'nın geleceği üzerine düzenlenen bir oturumda konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Türkiye'yi hedef aldı.

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2018 17:19
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2018 17:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Macron Türkiye'yi hedef aldı

Avrupa Parlamentosu'nda Avrupa'nın geleceği üzerine düzenlenen bir oturumda konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Türkiye'yi hedef aldı. Macron, “Türkiye’ye ve Rusya’ya dönük bir Balkanlar istemiyorum” dedi.

Macron, Türkiye’nin üyelik sürecinin devamını sorgulayan soruları ise cevapsız bıraktı. Macron, Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginlikler konusunda ise Yunanistan ile dayanışma içinde olduklarını söyledi.

 

AB’YE BALKAN FRENİ

Macron, Türkiye ve Rusya’nın bölgedeki etkisine rağmen AB Komisyonu’nun bu planına mevcut şartlarda karşı olduğunu söyledi. Balkan ülkelerine Avrupa perspektifi verilmesinden yana olduğunu ifade eden Macron, mevcut kurallarla ve reform yapılmaksızın Balkan ülkelerinin üyeliğine karşı çıktı. Macron, “AB’yi derinleştirmeden herhangi bir genişlemeye karşıyım” diye konuştu.

 

SURİYE’DEN ELİNİ ÇEK

AP’deki bazı parlamenterler, Macron’a yönelik olarak, "Suriye’den elini çek" yazılı pankartlar açtı. ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’deki üç tesisi hedef alan hava saldırısını savunan Macron ise kimseye savaş ilan etmediklerini belirterek, “Biz terör örgütü DEAŞ ile savaş yürütüyoruz Beşar Esed ise halkına karşı” dedi. Suriye’de paralel bir savaş yürütüldüğünü kaydeden Fransa Cumhurbaşkanı, “Esed’e karşı savaşta değiliz ancak kırmızı çizgileri aştı” diye konuştu. Macron, üç ülke tarafından düzenlenen operasyonun uluslararası toplumun onurunu korumak için yapıldığını savundu.

Suriye’deki kimyasal saldırı sonrası yayımlanan fotoğraf ve görüntülere atıf yapan Macron, “Uluslararası hukuka bakalım ve nereye gitmek istediğimizi kendimize soralım. İlkeler bizim, gerçekler başkaları için mi? Hayır” diyerek son gelişmeler karşısında tepkisiz kalınmasının mümkün olmadığı mesajı verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.