SON DAKİKA
Hava Durumu

Mahkeme, Kırım Tatarlarını destekleyen Bayramova hakkında karar verdi

Haber Giriş Tarihi: 02.10.2014 11:04
Haber Güncellenme Tarihi: 02.10.2014 10:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Mahkeme, Kırım Tatarlarını destekleyen Bayramova hakkında karar verdi

Rusya’nın Yarçallı (Naberejnıye Çelnı) şehrinde 1 Ekim tarihinde Kırım Tatarlarına destek yazıları ve bildirileri için aşırıcılık suçlamasıyla Tatar Milli Meclisi Başkanı, Tatar yazarı Fauziya Bayramova hakkında açılan davanın duruşması yapıldı. Mahkeme, 2 Ekim’de Fauziya Bayramova hakkında 1 yıl denetimli serbestlik kararı verdi.

Tatar Milli Merkezi Başkanı Rafis Kaşapov, kişisel Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, “Bugün Yarçallı Mahkemesi, Fauziya Bayramova hakkında 1 yıllık denetimli serbestlik kararı verdi. Bayramova, işkence gören Müslümanları savunduğu “Hayvanlar ve Kurbanları” (Zveri i Jertvı) ve Kırım Tatarları ve Ukrayna’yı desteklediği “Tatar Meclisi’nin Kırım ve Ukrayna’daki Duruma İlişkin Bildirisi”ni yayınladığı için yargılanıyor” diye bildirdi.

Rafis Kaşapov, “Rusya’da Tatar kökenli insanlar hiçbir zaman mahkemeyi kazanmıyor. Rusya mahkemelerinin Tatarlara karşı benzer davranışı yüzyıllar boyunca devam ediyor, hiçbir şey değişmiyor. Ancak, mahkeme kovuşturmaları Tatarların kendi hakları için mücadelesini durduramaz” diye kaydetti.

Fauziya Bayramova’nın kişisel Facebook sayfasında yayınlandığı mahkeme kararında “Fauziya Bayramova’yı Rusya Ceza Kanunu’nun 1. Bölümü 282. Maddesi uyarınca suçlu bulunması ve 1 yıl denetimli serbestlik cezası verilmesine karar verildi. İlgili süre içerisinde Fauziya Bayramova, yetkili devlet organlarına bildirmeden ikamet yerini değiştiremez, çağrı yapıldığından kayda gelmesi gerekiyor” denildi.

Fauziya Bayramova, kişisel Facebook sayfasında 22 Şubat 2014 tarihinde “Hayvanlar ve Kurbanları” (Zveri i Jertvı) ve 27 Şubat 2014 tarihinde “Tatar Meclisi’nin Kırım ve Ukrayna’daki Duruma İlişkin Bildirisi”ni yayınladığı için yargılandı.

Fauziya Bayramova’ya karşı açılan davanın 19 Ağustos tarihinde yapılan duruşmasında Bayramova, suçlu olmadığını söyledi ve kendisine karşı açılan davanın kapatılmasını ya da bir çok sayıda usul ihlali yapıldığından dolayı tekrar incelenmek üzere soruşturma komitesine gönderilmesini istedi, ancak hakim Dan Şakurov isteği reddetti.

Yarçallı (Naberejnıye Çelnı) şehri mahkemesinde, 27 Ağustos tarihinde devam mahkeme duruşmasında Fauziya Bayramova, makale ve bildiri yazmasında kötü niyetin olmadığını, kendi fikrini ifade ettiğini ve böyle hakka sahip olduğunu kaydetti. Bayramova, Kırım’ın Kırım Tatarlarının vatanı olduğunu ve bildirilerinde uyardığı gibi Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinin ardından Kırım Tatarlarının takiplere uğramaya başladığını dile getirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.