SON DAKİKA
Hava Durumu

Meclis 28. Başkanını seçiyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanını seçiyor. Meclis Genel Kurulu, yeni yasama döneminin Meclis başkanını seçmek için toplandı.

Haber Giriş Tarihi: 12.07.2018 15:59
Haber Güncellenme Tarihi: 12.07.2018 16:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Meclis 28. Başkanını seçiyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanını seçiyor. Meclis Genel Kurulu, yeni yasama döneminin Meclis başkanını seçmek için toplandı.

28. Meclis Başkanlığı için AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu ve Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam TBMM Başkanlığı için aday oldu.

İLK TURDA OYLAMA SONA ERDİ

Meclis Başkanlığı seçiminde ilk tur oylaması sona erdi. TBMM Başkanlık seçimi 1. tur sonuçları belli oldu.

Adayların aldıkları oylar şöyle:

Binali Yıldırım: 331

Erdoğan Toprak: 134

Meral Danış Beştaş: 65

Hayrettin Nuhoğlu: 43

Cihangir İslam: 3

TBMM İçtüzüğüne göre Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim gerçekleştiriliyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi 3 yıl oluyor.

MECLİS BAŞKANI SEÇİMİ İÇİN KAÇ OY GEREKİYOR?

TBMM Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte ikisi (400 oy) ve üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu (301 oy) aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak; dördüncü oylamada en fazla oy alan milletvekili Başkan seçilecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.