SON DAKİKA
Hava Durumu

Mesežnikov: "AB Kırım yaptırımlarını hiçbir zaman kaldırmayacak"

Siyasetçi Grigorij Mesežnikov, Slovakya'nın Ukrayna'yı desteklediğini ve Kırım'ın işgalini hiçbir zaman tanımayacağinı ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2016 10:21
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2016 10:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Mesežnikov: "AB Kırım yaptırımlarını hiçbir zaman kaldırmayacak"

Slovakya Kamu Politikaları Enstitüsü Başkanı, ünlü siyasetçi Grigorij Mesežnikov, Kırım’ın yasa dışı işgalinden sonra Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlarının hiçbir zaman kaldırılmayacağını ileri sürdü.

Gordon.ua için verdiği röportajda konuşan Mesežnikov, “Eğer Ukrayna, Slovakya’nın tutumunun AB tutumundan farklı olduğunu düşünüyorsa, böyle bir şeyin olmadığını söyleyebilirim. Slovakya kesinlikle Ukrayna’yı destekliyor. Biz hiçbir zaman Kırım’ın işgalini tanımayacağız. Ne olursa olsun, bazı yazılı beyanlarda bu kaydolmuş olsun ya da olmasın bu mümkün değil. Resmi olarak Slovakya yaptırım rejimini tamamen destekliyor. Kırım ve Donbas’taki Rus saldırganlığı ile ilgili tutumumuz diğer AB ülkelerin tutumlarından farklı değil. Ve bu konuda değişiklik öngörülmüyor” diye vurguladı.

Bununla birlikte Mesežnikov, Avrupa Birliğinin tutumunun değişmeyeceğini ve Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlarının devam ettirileceğini düşündüğünü anlatırken, “AB’nin ortak tutumu, bence, değişmeyecek. O iki buçuk senedir devam ediyor. Bu Avrupa Birliği’nin böyle bir uzlaşma elde etmeyi başardığı nadir bir durumdur. Bazı denemelere rağmen, yaptırımların kaldırılmadı. Bana göre, Kırım yaptırımları hiçbir zaman kalkmayacaklar. Tabi, onların çok zayıf olması bir başka konu. Bunlar genelde kişisel yaptırımlar” şeklinde konuştu.

Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi’nin açılışında konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Ukrayna sorunun konuşulduğu zaman Kırım’ı da unutmamak gerektiğini kaydetmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.