SON DAKİKA
Hava Durumu

Mustafa Elitaş açıkladı: Yerel seçimler erkene alınacak mı? OHAL kalkıyor mu?

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, yerel seçimlerin erkene alınması ve OHAL’in kaldırılmasıyla ilgili iddialara ilişkin konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2018 16:56
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2018 17:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Mustafa Elitaş açıkladı: Yerel seçimler erkene alınacak mı? OHAL kalkıyor mu?

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa  Elitaş, OHAL’in kaldırılması ve yerel seçimlerin erkene alınması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

YEREL SEÇİMLER ERKENE Mİ ÇEKİLECEK?

Erken yerel seçimler konusunda üç partinin anlaşması gerektiğini belirten Elitaş, "AK Parti, CHP ve MHP'nin bu konuda uzlaşması gerekiyor. Bizim gündemimizde yerel seçimlerin öne alınmasıyla ilgili bir durum söz konusu değil. Milliyetçi Hareket Partisi de böyle bir şeyin olmadığını ifade etti ama diğer siyasi partiler böyle bir beyanda bulunursa yetkili kurullar değerlendirme yapar." dedi.

“18 TEMMUZ GECESİ OHAL KALKMIŞ OLACAK”

OHAL'in kaldırılıp kaldırılmayacağı tartışmaları için de görüşlerini açıklayan Elitaş, normal şartlar altında, 18 Temmuz'da, yeni kurulan hükümetin OHAL'in devamı ile ilgili bir tezkere göndermemesi halinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin OHAL'i uzatma yetkisi olmadığını vurguladı. 

Elitaş, "Sayın Cumhurbaşkanı 8 Temmuz'da yemin ettiği takdirde yeni sisteme başlamış oluyoruz. Eski hükümet bitiyor. Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi başlıyor. Sayın Cumhurbaşkanı eğer böyle bir tezkere gönderirse Milli Güvenlik Kurulu'nun tavsiye kararıyla birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi bunu görüşür, uzatıp uzatmama konusunda kararını beyan eder. Aldığımız izlenim; Sayın Cumhurbaşkanının böyle bir irade beyanında bulunmayacağını görüyoruz. Bu açından '18 Temmuz gecesi OHAL kalkmış olacak' diye düşünüyoruz'' dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.