SON DAKİKA
Hava Durumu

NATO savunma bakanları Libya krizini tartışmak üzere toplandı

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2011 16:47
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2011 16:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
NATO savunma bakanları Libya krizini tartışmak üzere toplandı
BRÜKSEL (A.A) - NATO savunma bakanları Libya krizini ve bu kapsamda NATO bünyesindeki hazırlıkları tartışmak üzere toplandı.
     NATO Genel Sekreteri Rasmussen, açılış konuşmasında, toplantının "büyük çalkantılar, büyük tehditler ve büyük fırsatlar" dönemine denk geldiğini belirterek Libya başta olmak üzere Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki gelişmeleri ele alacaklarını söyledi.
     Libya'da yaşanmakta olan çok ciddi bir insani felaketin büyük endişe yarattığını, NATO üyelerinin bir taraftan vatandaşlarını tahliye ederken diğer yandan zor durumdaki insanlara yardımda bulunduğunu anlatan Rasmussen, Libya rejiminin sivillere yönelik saldırıları konusunda bugün dahi yeni haberler geldiğine dikkat çekti.
     Sivil halka ayrımsız ve sistematik saldırıların insanlığa karşı suçlar kapsamında değerlendirilebileceğini kaydeden Rasmussen, son haftalarda diğer uluslararası ve bölgesel örgütlerle danışmalarını yoğunlaştıran NATO'nun Libya'daki gelişmeleri yakından izlediğini bildirdi.
     NATO'nun ihtiyati planlama kapsamında birçok ihtimali değerlendirerek gerekli hazırlıklarını yapmakta olduğunu belirten Rasmussen, "Askeri makamlarımız bir dizi opsiyon üzerinde çalışarak İttifak olarak uluslararası çabaları nasıl destekleyebileceğimizi görmeye çalışıyor. Örneğin insani yardımlar (üzerinde çalışıyoruz) ama gerekirse diğer opsiyonları da değerlendirmeye hazırız" dedi.
     NATO'nun Libya kapsamındaki hazırlıklarını bugünkü toplantıda ele alacaklarını kaydeden Rasmussen, herhangi bir NATO operasyonunda 3 konuda titiz olacaklarını belirterek, bunları "NATO eylemi konusunda somut ihtiyaç hissedilmesi, açık yasal dayanak bulunması ve sıkı bölgesel desteğin olması" diye saydı.
     Rasmussen, NATO'nun AWACS uçaklarıyla Orta Akdeniz'i günün 24 saatinde gözetim altına aldığını hatırlattı.
     Bugünkü toplantıda somut operasyonlar konusunda karar çıkacağı beklentisine girilmemesini isteyen Rasmussen, bu aşamada "Libya rejiminin halkına yaptıklarını yakın izlemeye aldıklarını ve somut talep, yasal dayanak ve bölgesel destek koşullarının oluşması halinde (Libya halkına) yardıma hazırlıklı olacaklarını" dile getirdi.
     Savunma bakanlarının Ortadoğu ve Kuzey Afrika konusunda uzun vadeli değerlendirmeler de yapacağını belirten Rasmussen, "Tunus ve Mısır'da demokratik dönüşümün başlamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Onlara ve Akdeniz Diyaloğu kapsamındaki diğer ortaklarımıza yardım için daha neler yapabileceğimizi değerlendireceğiz" diye konuştu.
     NATO savunma bakanlarının iki gün sürecek toplantısında, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki gelişmeler dışında İttifak'ın son Lizbon Zirvesi'nde alınan kararların nasıl uygulanacağı ve Afganistan başta olmak üzere devam eden operasyonlar ele alınacak.
     Toplantıda Türkiye'yi temsil eden Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün bazı ikili temaslarda da bulunması bekleniyor.

AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.