SON DAKİKA
Hava Durumu

NBC: "Putin, ABD'deki seçimlere müdahale etti"

Amerikan NBC televizyonunun üst düzey istihbarat yetkililerine dayandırdığı bir haberde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD'deki başkanlık seçimlerine bizzat müdahale ettiği öne sürüldü.

Haber Giriş Tarihi: 15.12.2016 16:29
Haber Güncellenme Tarihi: 15.12.2016 16:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
NBC: "Putin, ABD'deki seçimlere müdahale etti"

ABD'nin köklü televizyon kanallarından NBC, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın başkan seçilmesinde "bizzat" etkisinin olduğunu iddia etti.

CNN Türk'ün haberine göre NBC'ye konuşan üst düzey istihbarat yetkilileri ve diplomatik kaynaklar, Demokrat Parti'nin ele geçirilen dökümanlarının basına nasıl sızdırılacağını ve kullanılacağının talimatını bizzat Putin'in verdiğini öne sürdü.

Geçtiğimiz günlerde Washington Post gazetesi Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı'na (CIA) ait bir rapor yayınlamıştı. Bu raporda, Rusya’nın seçimi Trump lehine kazandırmak için ABD’li kişi ve kuruluşların e-maillerini hacklediğini ve bilgilerini sızdırdığını açıklamıştı. Raporda, Clinton'un; Dışişleri Bakanlığı döneminde Rusya'daki seçimlerin "hileli" yapıldığını iddia etmesi ve halkı protestolara çağırmasının Putin üzerinde yarattığı olumsuz etkiye de yer verilmişti. 

CIA yetkilileri hacker operasyonunun da bu hamlelere karşılık olarak Clinton’ın seçilmesini engellemek için başlatıldığını açıklarken, olası bir karşılık ihtimaline karşı Putin'in servetinin de araştırılmaya başlandığı iddia ediliyor.

 

New York Times da iddia etmişti

Daha önce de New York Times gazetesi, CIA'in de aralarında olduğu istihbarat örgütlerinin Rusya'nın siber saldırılar üzerinden Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump'ın başkan seçilmesine yardım ettiği konusunda 'oldukça emin olduklarını' yazmıştı.

ABD'nin eski Moskova büyükelçisi Michael McFaul de NBC'ye demecinde, Putin'in bunu Demokratların adayı Hillary Clinton'dan 'intikam almak için' yaptığını savundu. Ancak NBC'nin haberiyle ilgili üst düzey hiç bir yetkili henüz açıklama yapmadı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.