SON DAKİKA
Hava Durumu

Nimetullayev: Hayatım boyunca Rusya ile idim

Haber Giriş Tarihi: 29.10.2014 08:30
Haber Güncellenme Tarihi: 29.10.2014 07:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Nimetullayev: Hayatım boyunca Rusya ile idim

Kırım yönetimine yakınlığıyla bilinen Kırım Birliği teşkilatı Başkanı Seytumer Nimetullayev, Rusya vatandaşlığını nasıl aldığını anlattı.

Akmescit’te yapılan basın toplantısı sırasında muhabirlerin biri Nimetullayev’e Rusya vatandaşı olup olmadığını sordu.

Ukrayna’nın devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç zamanında Herson bölgesi Geniçesk Valiliği görevini yapmış Nimetullayev, “Rusya vatandaşı olmasaydım Kırım Birliği teşkilatının başkanlığını yapamazdım. Ben Rusya vatandaşıyım ve bununla gurur duyuyorum. Ben hayatım boyunca Rusya ile idim ve bunun için vatandaşlık aldım” dedi.

Daha önce Ukrayna'nın Herson bölgesi Geniçesk Savcılığı, Kırım’da Rusya Federasyonu ve onun kurumlarıyla işbirliği yapan Kırım Birliği teşkilatının Başkanı, Herson bölgesi Geniçesk şehri eski Valisi Seytumer Nimetullayev hakkında arama ve mülkiyetine el koyma kararı çıkardı.

Herson bölgesi Savcılığı’ndan yapılan açıklamada, Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesinin ardından Seytumer Nimetullayev’in yarımadaya gittiği ve orada, ayrılıkçılara destek veren Kırım Birliği teşkilatını kurduğu belirtildi. Bununla birlikte Nimetullayev’in takip edilmesinin herhangi bir siyasi nedene dayanmadığı kaydedildi.

Herson Bölgesi Savcısı Basın Sekreteri Fyodor Samoylenko, Geniçesk Bölgesi Savcılığı’nın Seytumer Nimetullayev’in görevini kötüye kullanması gerekçesiyle 17 Ekim tarihinde dava açtığını bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.