SON DAKİKA
Hava Durumu

NUNS, Yatsenyuk’un tekrar parlamento başkanı olmasını istiyor

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2008 16:48
Haber Güncellenme Tarihi: 03.12.2008 16:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
NUNS, Yatsenyuk’un tekrar parlamento başkanı olmasını istiyor
Bizim Ukrayna - Halkın Özsavunması parti grubunun (NUNS) milletvekili, NUNS siyasi bloku üyesi Avrupa Partisinin lideri Nikolay  Katerinçuk milletvekillerine Ukrayna Parlamentosu - Verhovna Rada Başkanlığı görevine 12 Kasım’da Verhova Rada’da kabul edilen kararla bu görevden alınan Arseni Yatsenyuk’un geri getirilmesini teklif ediyor. Bugün (3 Aralık), Avrupa Partisinin yayınladığı bildiride verilen bilgilere göre, Ukrayna Verhovna Radasının eski Başkanı Arseniy Yatsenyuk’un görevinden alınmasından sonra 3 hafta geçtiği, ancak bütün bu zaman içinde parlamentoda temsil edilen parti grubu liderlerinin tam verimlilikle ve düzenli bir şekilde yasama çalışmalarına başlayamadığı, parlamentoda çoğunluk kuramadıkları ve Ukrayna  Verhovna Radasının Başkanını seçemediği, bundan dolayı parlamentonun durduğu kaydedildi.
Avrupa Partisi, Ukrayna Verhovna Radasının durmasıyla Ukrayna’nın ekonomisinin olumsuz etkilediğini öne sürüyor ve parlamento çalışmalarının yeniden başlatılması gerektiğini bildiriyor. Avrupa Partisi, ekonomik krizi koşullarında parlamentonun, parlamento toplantılarına ara vermeden çalışması ve antikriz paketlerini kabul etmesi gerektiği görüşünü savunuyor.
Bildiride “Parlamentonun çalışmalarını yenilemek amacıyla biz Verhovna Radada temsil edilen ve mantıklı düşünen siyasi güçlere Arseni Yatsenyuk’un tekrar Verhovna Rada Başkanı olmasını ve Ukrayna’nın geleceğini düşünen milletvekillerine verimli çalışma yapma imkanını sağlamalarını teklif ediyoruz” deniliyor.
Verhovna Rada eski Başkanı Arseni Yatsenyuk, 12 Kasım’da 175 - Bölgeler Partisi, 1 -  BYuT, 10 - NUNS, 27 - Komünist Partisi ve 20 Litvin Blokundan olmak üzere toplam 233 milletvekillinin oyuyla görevden alınmıştı. O tarihten bu yana Verhovna Rada Başkanlığına Bölgeler Partisi milletvekili Aleksandr Lavrinoviç, NUNS’lu milletvekili İvan Plyuşç, Komünist Partili milletvekili Adam Martınyuk ve Litvin Bloku lideri Vladimir Litvin olmak üzere 4 aday olmasına rağmen, yeni Verhovna Rada Başkanı seçilemedi.
Saide Acımambetova- Osman Bayramaliyev / QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.