SON DAKİKA
Hava Durumu

Ogrızko, 2017’den sonra Rus Karadeniz Filosunun Sivastopol’den çıkarılacağından emin

Haber Giriş Tarihi: 04.12.2008 13:43
Haber Güncellenme Tarihi: 04.12.2008 13:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ogrızko, 2017’den sonra Rus Karadeniz Filosunun Sivastopol’den çıkarılacağından emin
Ukrayna Dışişleri Bakanı Vladimir Ogrızko 2017 yılında Rusya Karadeniz Filosunun Kırım’dan çıkarılacağından emin olduğunu söyledi, konuyla ilgili UNİAN ajansına verdiği röportajda, “ Böyle olacağından hiç şüphem yok, çünkü bu Ukrayna Anayasasında belirtilmiştir” dedi.
Ogrızko, bir yabancı ülkenin filosunun Kırım’da kalması için Anayasayı değiştirecek parlamentoyu düşünemediğini söyledi. Dışişleri Bakanı, 2017 yılından sonra Ukrayna’da Rusya Karadeniz Filosunun bulunamayacağını bu yüzden Ukrayna’nın Rus meslektaşlarına buna nasıl hazırlanmaları gerektiğini belirleyen proje verdi. Ancak Ogrızko, Rusya’nın buna kayıtsız kaldığını belirtti.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko, 2 Aralık günü  Ukrayna’nın milli güvenliğinin göz önünde bulundurulması şartıyla Ukrayna-Rusya ilişkileri alanında etkili ortak devlet politikalarının uygulanması amacına yönelik Ukrayna –Rusya  kurumlar arası strateji grubunun oluşturulmasını öngören 1127/2008 No’lu kararnameyi çıkardı. Kararname gereğince, söz konusu grup bundan böyle Rusya ile iyi komşuluk ilkelerine dayanan ilişkiler stratejisi geliştirmeli ve ikili işbirliğinin sorunlu boyutlarının çözüme kavuşturulması yolları bulunmalı..
Ukrayna Dışişleri Bakanı Ogrızko sözkonusu gruba dahil edilmedi. Çoğu uzman bu durumu, Ukrayna-Rusya ilişkilerini Rusya’ya göre zora sokan ismin Ogrızko olmasıyla açıkladı
Said Muratov-Esma Kasar/QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.