SON DAKİKA
Hava Durumu

Olimpiyat galibinin, Kırım Tatar antrenörü Enver Ablayev kimdir?

Olimpiyat’ta altın madalya kazanan Aleksandr Abramenko’nun antrenörlüğünü Kırım Tatar sporcu Enver Ablayev yapıyor.

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2018 12:33
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2018 12:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Olimpiyat galibinin, Kırım Tatar antrenörü Enver Ablayev kimdir?

Kırım Tatarı Enver Ablayev, Ukraynalı sporcu, Dünya Serbest Stil Kayak Kupası galibi, Ukrayna serbest stil kayak alanında usta sporcu unvanı sahibi, 2018 Pyeongchang Kış Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanan Ukraynalı sporcu Aleksandr Abramenko’nun antrenörüdür. 
 
Enver Ablayev 5 Temmuz 1979 tarihinde Özbekistan’un Çirçik şehrinde doğdu. 7 yaşındayken artistik jimnastik yapmaya başladı. Daha sonra serbest stil kayak sporuyla ilgilenmeye başladı. O dönemde, bu spor türü Özbekistan için yeni bir spor türüydü.
 
Enver Ablayev 16 yaşındayken ailesi Ukrayna’nın Zakarpatya bölgesindeki Beregovo şehrine taşındı. 1664021995 yılında Enver Ablayev, Avrupa serbest stil kayak şampiyonalarının yarışmalarına katılmaya başladı. 1998 yılında Ukrayna genelinde düzenlenen spor yarışmasının galibi oldu. Aynı yıl, Ukrayna’nın serbest stil kayak milli takımında yer aldı.
 
2000 yılında İsviçre’de düzenlenen Avrupa Serbest Stil Kayak Kupası’nda ikinciliği elde etti. 
 
2002 yılında ABD’nin Salt Lake City şehrinde düzenlenen 19. Kış Olimpiyat Oyunlarına katılan Ablayev, 22 sırada yer aldı. Bir yıl sonra 2003 yılında Kırım Tatar sporcu, Dünya Serbest Stil Kayak Kupası’na katılarak Ukrayna serbest stil kayak alanında uluslararası usta sporcu unvanını tasdik etti. İki yıl sonra Dünya Kupası çerçevesinde zaferi elde etti. 
 
2006 yılında İtalya’nın Torino şehrinde düzenlenen 20. Kış Olimpiyat Oyunları’na katılan Ablayev, bu kez 11. Sırada yer aldı. 2010 yılında sporcu Kanada’da Vancouver’de yapılan olimpiyatlara ve Mont Gabriele şehrinde yapılan Dünya Kupasına katıldı.
 
2014 yılında Rusya’nın Soçi şehrinde düzenlenen 22. Kış Olimpiyat Oyunlarına Enver Ablayev, Ukrayna serbest stil kayak milli takımının kıdemli antrenörü olarak katıldı. Günümüzde Enver Ablayev, Ukrayna serbest stil kayak milli takımının baş antrenörü görevini üstleniyor.166416Enver Ablayev’in antrenörlüğü altında Ukraynalı sporcu Aleksandr Abramenko, 2018 Pyeongchang Kış Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazandı.
 
Abramenko, altın madalya için iki Rusyalı, Çinli, Kanadalı ve Belaruslu sporcular olmak üzere 5 sporcuyla yarıştı. Abramenko, sakatlık geçirdikten sonra Olimpiyatlara katıldığını, bundan dolayı daha iyi hazırlık yapmak için zamanı olmadığını ifade etti.
 
Aleksandr Abramenko, 4 Mayıs 1988 tarihinde Harkiv bölgesindeki Pervomayskiy şehrinde doğru. Pyeongchang’daki Olimpiyat Abramenko’nun katıldığı 4’ncü olimpiyat oyunları oldu. 2006 yılında İtalya’nın Torino şehrinde düzenlenen 20. Kış Olimpiyat Oyunları’nda Abramenko 27’nci, 2010 yılında sporcu Kanada Vancouver’de yapılan Olimpiyat’ta 26’ncı, 2014’te Soçi’de ise 6’ncı sırada yer almıştı. 
 
2016 yılında Aleksandr Abramenko dizinden sakatlandı, ama bu sporcunun Olimpiyat altınını kazanmasına engel olmadı. 18 Şubat tarihinde kayakla serbest stil kayak spor dalında 2018 Pyeongchang Kış Olimpiyat Oyunları’nda Ukrayna’yı temsil eden sporcu Aleksandr Abramenko, jüriden 128.51 puan alarak birinciliği elde etti. Bu, Ukrayna’nın 2018 Pyeongchang Kış Olimpiyat Oyunları’nda kazandığı ilk altın madalya, ayrıca serbest stil kayak dalında Ukrayna’nın kazandığı ilk altın madalya oldu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.