SON DAKİKA
Hava Durumu

Ombudsmanlar anlaştı: Kırımlı tutuklular anakaraya sevk edilecek

Rus Ombudsman Tatyana Moskalkova, Ukrayna Ombudsmanı Valeriya Lutskovskaya’ya Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki tutukluların Ukrayna’nın ana kısmına sevk edilmesi için çare bulacağını vadetti.

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2016 09:09
Haber Güncellenme Tarihi: 12.12.2016 09:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ombudsmanlar anlaştı: Kırımlı tutuklular anakaraya sevk edilecek

Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Donbas’taki saldırgan politikası ışığında Ukrayna-Rusya ilişkileri sıfıra indirildi. Ukrayna ile Rusya’nın en düşük düzeyde iletişim kuran tek kurumları, insani sorunların hafifletilmesine yardımcı olan insan hakları yetkilileri ofisleridir.
 
Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi Valeriya Lutkovskaya, Ukrayna’nın bir radyosunda yaptığı konuşmada, Rus meslektaşı ile kısa bir süre içinde “Rusyalı tutuklular” olan Ukraynalı tutuklular ile ilgili yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi verdi.
 
Valeriya Lutkovskaya, “Kırım’da bıraktığımız insanlar önünde suçluyuz, çünkü Kırım’daki cezaevlerinde bulunan kişiler Rusya Federasyonu’nun genelinde bulunan farklı cezaevlerine sevk ediliyor. Günümüzde Rusya Ombudsmanı ile Kırım’da tutuklu bulunan insanların Ukrayna’nın kontrolü altında bulunan bölgeye sevk edilmesi konusunda anlaşmaya çalışıyorum. Ardından Rusya’ya sevk edilenlerin iadesi için çaba sarf edeceğiz, ama bu ikinci adımımız olacak” diye kaydetti.
 
Bahse konu zor insani sorunun nasıl çözülebileceği ile ilgili fikrini paylaşan Lutkovskaya, “Rus tarafının söz konusu kişileri cezaevinden çıkararak Çongar’da bana teslim etmesini sağlayacak bir mekanizma bulunmalı. Ukrayna yasalarına göre, her şey çok kolay, ama Rusya’da ombudsman için bu büyük bir sorun. Yaptığımız telefon görüşmelerinde Rus ombudsman bir çare bulacağını vadetti” şekilde devam etti.
 
Daha önce Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko, 2,2 bin Ukraynalı tutuklunun cezasını çekmek için zorunlu olarak Rusya’ya sevk edildiğini bildirdi. Bunun dışında Valeriya Lutkovskaya, Ukrayna’nın Donbas bölgesinde işgal edilen kesimlerde bulunan tutukluların da Ukrayna’nın kontrolü altında bulunan bölgeye sevk edilmek istediğini bildirdi.
 
Lutkovskaya, “İşgal edilen Donbas’ta bulunan 400 tutuklu da Ukrayna’nın cezaevlerine sevk edilmek istedi” dedi.
 
Ukrayna ve Rusya Ombudsmanları’nın Rus işgali altındaki Kırım'da tutuklu bulunan Ukrayna vatandaşlarının bir kısmının Ukrayna'ya iade edilmesi konusunda anlaşmaya vardığı bildirilmişti. Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Valeriya Lutkovskaya, 21 Haziran tarihinde Belarus’un başkenti Minsk’te Rus mevkidaşı Tatyana Moskalkova ile bir araya geldi. Görüşme neticesinde iki ülkenin ombudsmanının Rus işgali altında bulunan Kırım’dan 18 tutuklunun Ukrayna’ya iade edilmesi hususunda anlaştığı bildirildi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.