SON DAKİKA
Hava Durumu

"Önce Donbas'ı sonra Kırım'ı geri alacağız"

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Aleksandr Turçinov, ancak güçlü Ukrayna’nın ulusal çıkarlarına saygı gösterileceğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 11.04.2018 19:09
Haber Güncellenme Tarihi: 11.04.2018 19:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Önce Donbas'ı sonra Kırım'ı geri alacağız"

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Aleksandr Turçinov, Ukrayna’nın işgal edilen Donbas topraklarını kontrol altına aldıktan sonra, Rus işgali altındaki Kırım’ı da geri alacağını ifade etti.

 

Açıklama yapan Turçinov, “Modern dünyanın şartlarında herkes kendi gücüne güvenmeli. Zayıflar dikkate alınmıyor, onlara akıl veriliyor, onlar aşağılanıyor ve kullanılıyorlar! Ancak güçlü bir Ukrayna (başkalarını) ulusal çıkarlarına saygı göstermeye ve onları (bu gücü) hesaba katmaya zorlayabilir! Böyle bir Ukrayna’yı birlikte kurmalıyız… İşgal edilen topraklarının geri alınması ülkemiz için önemli öncelik. İlk önce tüm Donbas, sonra ise Kırım geri alınacak.” dedi.

 

Daha önce Turçinov, Rusya Federasyonu’nun Kırım’ın işgali yanı sıra Ukrayna’nın işgaline profesyonel şekilde önceden hazırlandığını anlatmıştı.

 

Kiev’de 15 Şubat tarihinde devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in devlete ihanet davasının incelendiği duruşmada ifade veren Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Aleksandr Turçinov, “2013 yılında Belarus’ta, güya bir dost devletin Rusya’ya anayasal düzenin yeniden tesis edilmesi için Rusya’ya başvurduğu, Rusya askerlerinin ise buna yardımcı olduğu senaryosunun işlendiği bir askeri tatbikat yapıldı. Yani onlar, Yanukoviç rejiminin, her an yıkılabileceğini anlıyordu. Rejimin yıkılması durumu için Ukrayna’yı işgali hazırlandı” diye kaydetmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.