SON DAKİKA
Hava Durumu

Polonya, kömürünü Ukrayna’yla paylaşmaya hazır

Haber Giriş Tarihi: 10.10.2014 15:20
Haber Güncellenme Tarihi: 10.10.2014 15:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Polonya, kömürünü Ukrayna’yla paylaşmaya hazır

Kömür ocakların çoğunun terörle mücadele operasyonunun devam ettiği güneydoğu bölgelerinde bulunmasından dolayı Ukrayna'da katı yakıt sıkıntısı yaşanıyor. Polonya, kendi kömürünü Ukrayna’yla paylaşmaya hazır olduğunu açıkladı.

Polonya Senatosu Başkanı Bogdan Borusewicz, Avrupa ülkeleri parlamento başkanlarıyla yapılan toplantıda, “Büyük kömür stokuna sahibiz, yaklaşık 10 milyon ton. Sizin kömür konusunda sıkıntı yaşadığınızı biliyorum. Bundan dolayı, bu konuda görüşmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bazı anlaşmaların olduğunu biliyorum, ama sizde kıtlık bizde ise fazlalık olduğunu söylemek istiyorum” dedi.

Polonya’nın Ukrayna’yla doğalgaz konusunda olan anlaşmalara uyacağını belirten Bogdan Borusewicz, “Polonya, yükümlülüklerini yerine getirecek, gelecekte de Ukrayna’ya doğalgaz sağlamaya devam edeceğiz” diye kaydetti.

Ukrayna Enerji ve Kömür Sanayi Bakanı Yuriy Prodan, Kiev’de 9 Ekim tarihinde düzenlenen basın toplantısında, Ukrayna’da mevcut 155 kömür ocağından 83’ünün teröristlerin kontrolü altından olan bölgelerde bulunduğunu ve bundan dolayı enerjinin yüzde 30’unun üretimi için kömür kıtlığı olduğunu bildirdi. Ayrıca, Yuriy Prodan, 7 maden ocağının tamamen tahrip edildiğini kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.