SON DAKİKA
Hava Durumu

Poroşenko, Yanukoviç’in davasında ifade verdi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, duruşmada işgalin ilk günlerinde Kırım’a gerçekleştirdiği ziyaretini anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2018 17:12
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2018 18:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Poroşenko, Yanukoviç’in davasında ifade verdi

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in Obolon Bölge Mahkemesi’nde bugün, 21 Şubat tarihinde, devrik cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in devlete ihanet davası incelenmeye devam ediyor. Bugünkü duruşmada Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ifade verdi. Duruşma sırasında Petro Poroşenko, 28 Şubat 2014 tarihinde Ukrayna milletvekiliyken Kırım’a gerçekleştirdiği ziyareti anlattı. Duruşma esnasında, kanıt olarak, Kırım medyasından Poroşenko’nun ziyareti ile ilgili bir röportajı gösterildi. Savcının açıklamasına göre Petro Poroşenko, 28 Şubat 2014 tarihinde Rusya’nın o dönemde yarımadada körüklediği çatışmayı çözmek için yanına güvenlik görevlilerini almadan şahsen Kırım’a geldi. Sunulan videoda Poroşenko, Rusça olarak açıklama yaptığı gazetecilere, Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu milletvekilleriyle görüşmek üzere ve yarımadanın sorunları çözülmesi için yuvarlak masa toplantısının yapılmasını teklif etmek için geldiğini söyledi.Poroşenko, “Meslektaşlar, Kırım’da barışın olup olmayacağı ortak çabalarımıza bağlı. Bu barışı bulmak için buraya geldim. Bugün, bu uzlaşmayı bulmamız gerekiyor” şeklinde konuştu. Videoda gazeteci, Poroşenko’nun Kırımlı milletvekilleri ile görüşemediğini ve taksiyle ayrıldığını belirtti. 166572Söz konusu ziyaret ile ilgili ifade veren Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Şubat 2014’te Akmescit Havalimanı’na geldiğinde, havalimanı görevlileri, o gün şehrin üzerinde tanıma işaretleri olmayan uçakların uçtuğunu söylediğini anlattı.
 
Petro Poroşenko, “Yeşil üniforma giyen askeri şahsi olarak gördüm. Bunlar hem Karadeniz Filosu, hem de 20 Şubat’tan başlayarak o günlerde Ukrayna’nın onayı olmayan havalimanları ve limanlar üzerinden Rusya’dan gönderilen askerler olmak üzere Rusya Silahlı Kuvvetleri askerleriydi. Bunlar, Akmescit ve Kırım’da gözümle gördüğüm şeyler.” diye kaydetti.
 
Kırım ziyaretinin, kişisel inisiyatifi olduğunu ekleyen Poroşenko, “27 Şubat 2014 tarihinde Ukrayna Parlamentosu Başkanı, Cumhurbaşkanı Vekili Aleksandr Turçinov’un odasına giderek derhal Kırım’a gitmesi ve yasa dışı referandum düzenlenmesi çabasıyla başlayan yıkıcı süreçleri durdurmak, milletvekillerini ikna etmek ve o gün Akmescit, Kırım’da meydana gelen olayları şahsen görmek için Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu milletvekilleriyle görüşme yapması teklifinde bulundum.” diye kaydetti.Daha önce aynı dava çerçevesinde ifade veren Ukrayna’nın, Birleşmiş Milletler (BM) teşkilatında eski Temsilcisi Vladimir Yelçenko, Mart 2014’te Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigoriy Karasin’in, Kırım’da Rus askerlerinin olduğunu ima ettiğini söyledi.
 
Bilindiği gibi Kiev’in Obolonskiy Bölge Mahkemesi, 2017 yılının Haziran ayı sonunda Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in aleyhine devlete ihanet suçuyla açılan davayı gıyaben incelemeye başladı. Dava çerçevesinde ifade veren Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı ve Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, 26 Şubat 2014’te Kırım Parlamentosu önünde yapılan Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunan Kırım Tatarları ve Rusya yanlısı eylemcilerin olduğu mitingde, silahlı provokatörlerin bulunduğunu, her an kalabalığa ateş açabileceğini söyledi.Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Aleksandr Turçinov ise Rusya Federasyonu’nun Belarus’ta yaptığı tatbikatta, Kırım’ın işgalinin yanı sıra Ukrayna’nın işgaline profesyonel şekilde önceden hazırlandığını ifade etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.