SON DAKİKA
Hava Durumu

Putin’in Sözcüsü, ABD’nin yeni yaptırımlarını yorumladı

Dmitriy Peskov, yeni yaptırımların “isyan ettirici” olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 09.04.2018 18:39
Haber Güncellenme Tarihi: 09.04.2018 18:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Putin’in Sözcüsü, ABD’nin yeni yaptırımlarını yorumladı

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD’nin Rusya Federasyonu’na yönelik yeni yaptırımlar uygulamasını yorumlayarak söz konusu yaptırımların “yasallık açısından isyan ettirici” olduğunu ifade etti.
 
Konuyla ilgili propagandacı Rus gazetecilerine açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Bu durum, hem yasallık hem da tüm normların çiğnenmesi açısından isyan ettirici” ifadelerini kullandı.
 
Peskov, Rusya’nın gerçek zararının boyutunu değerlendirmek ve zararı azaltmaya yönelik stratejinin hazırlanması için zamana ihtiyaç duyduğunu belirtti.
 
Putin’in sözcüsü açıklamasına: “Bu oldukça yeni bir durum (ABD’nin yeni yaptırımları) ve olumsuz nitelikli ilk belirtileri görüyoruz” diye devam etti.168834 RUSYA BORSASI DÜŞTÜ
 
Daha önce ABD’nin Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımları genişletmesinden sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın isimler arasındaki iş adamı Oleg Deripaska’ya ait olan Rus alüminyum devi Rusal şirketinin hisseleri yarı yarıya azaldığı bildirilmişti. 
 
Bunun dışında borsada Rusya hisse senetleri, ABD'nin yeni yaptırımlarının Kremlin bağlantılı milyarderleri etkilemesi ve rublenin gelişen piyasa paraları arasındaki en sert kayıpları vermesi ardından iki yılın en sert düşüşünü kaydetti.
 
ABD Hazine Bakanlığı, Rus iş adamları, yetkilileri ve şirketlerine karşı yaptırım uygulanan kişisel yaptırımlar listesini genişletti. Yaptırım listesine Putin’e yakın 26 iş adamı ve devlet yetkilisi, ayrıca 14 kurum (12 şirket, 2 devlet kurumu) eklendi.
 
Yaptırım listesine Oleg Deripaska, Süleyman Kadırov, Kirill Şamalov ve Biktor Vekselberg gibi Rus oligarklar da eklendi. Ayrıca Gazprom’un Başkanı Aleksey Miller, Rosneft Başkanı İgor Seçin, Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kokoltsev ve Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev de listeye dahil edildiler. Şirketlerden Rosoboronexport, Renova, Gazprom Bureniye ve EN+ Group başta olmak üzere birçok Rus şirket yaptırımlar listesine alındı.
 
Yaptırım listesine eklenen kişi ve şirketlerinin ABD’deki mal varlıkları donduruldu ve ABD vatandaşlarının onlarla ticaret yapması yasaklandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.