SON DAKİKA
Hava Durumu

Putin, Kırımlıları savunan Kırım Tatarlarından rahatsız oldu

Haber Giriş Tarihi: 15.10.2014 10:52
Haber Güncellenme Tarihi: 15.10.2014 10:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Putin, Kırımlıları savunan Kırım Tatarlarından rahatsız oldu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna vatandaşlığını koruyan Kırım Tatar halkının temsilcilerinin çeşitli uluslararası faaliyetlere katılarak Kırımlıların haklarını savunmaya devam etmesi nedeniyle duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Kırım’da etnik gerginliğin oluşmasına izin verilmemesi gerektiğini belirten Vladimir Putin, Moskova’da 14 Ekim tarihinde düzenlenen İnsan Hakları Konseyi’nin toplantısında, “Kırım’da, Kırım Tatarlarının dışında Rum, Ukrain, Alman, Rusların da yaşadığını da dikkate almalıyız. Orası çok hassas bir alan, insanlar bu bölgede meydana gelen olayları farklı algılıyor. Orada herhangi bir gerginliğin oluşmasına izin vermemeliyiz” diye konuştu.

Öte yandan Kırım Tatarları arasında, Ukrayna vatandaşlığını koruyan, Ukrayna milletvekili olan insanların olduğunu ve onların, Ukrayna adına uluslararası etkinliklere katıldığını ifade eden Putin, “Bununla birlikte onlar, Kırım’da ikamet eden ve Rus vatandaşlığını alan insanların çıkarlarını korumaya hakkı olduğunu iddia ediyor" dedi.

Vladimir Putin, “Bu zor meseleler bütünüdür ve bu insanların, bugününü ve geleceğini güvence altına almak için geçmişinde spekülasyon yapmasını istemezdim” diye konuştu.

Daha önce güncel sosyo-politik konuları işleyen yazar Nikolay Svanidze’nin, ilgili toplantıda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, Kırım'da insan kaçırmalarından bahsettiği bildirilmişti. Putin ise, bundan haberi olmamış gibi davrandı ve birçok uluslararası kuruluşların bunu defalarca gündeme getirmesine rağmen ilk kez duyduğunu söyledi.

Ayrıca Rusya Devlet Başkanlığı’na bağlı İnsan Hakları Konseyi üyesi, gazeteci Nikolay Svanidze, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Kırım Tatar halkıyla diyalog kurma çağrısı yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.