SON DAKİKA
Hava Durumu

QHA sordu: KTMM başkanı kim olur?

Haber Giriş Tarihi: 20.08.2013 10:00
Haber Güncellenme Tarihi: 20.08.2013 10:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
QHA sordu: KTMM başkanı kim olur?

6. Dönem Kırım Tatar Milli Kurultayının ilk oturumu 26-27 Ekim 2013 tarihlerinde yapılacak. Gündemdeki en önemli konu ise Kırım Tatar Milli Meclisinin başkanlık seçimi olacak.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, basına birçok defa başkanlık görevini bırakacağını ve yerine 3 başkan yardımcısını aday olarak gördüğünü açıklamıştı.

QHA, 6. Dönem Kırım Tatar Milli Kurultayı delegelerine “Kırım Tatar Milli Meclisi başkanlığında kimi görmek isterdiniz?” sorusunu sordu.

İnitsium Kırım Tatar Avukatlar Ligi Başkanı Emine Avamileva, “Bugün Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’dur, otorite sahibi, benim çok saygı duyduğum bir insandır. Mustafa Ağa halkımızın, milletimizin lideridir ve bu yüzden Mustafa Ağa KTMM başkanlığı görevini yerine getiriyor. Yeni başkanı kimin seçeceğine ilişkin kararı Kurultay kabul edecektir. Bu yüzden Ekim sonuna kadar bekleyelim. Kurultay oturumundan 15 gün önce teklif edilen gündem konularının Meclis tarafından onaylanması gerekiyor. Bugün Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanlığı görevinde sadece Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu görüyorum. Şimdilik diğer seçenekleri incelemiyorum. Allah’a şükür bugüne dek Mustafa Ağanın sağlığı yerinde ve ben bu görevde sadece onu görüyorum” dedi.

Kırım Etnik İlişkiler ve Sürgünden Dönen Vatandaşlar Komitesi eski Başkanı Edem Dudakov, “Gerçeği söylemek gerekirse, ben programı bilmiyorum ve KTMM başkanı adaylarını da bilmiyorum. Şimdilik bu görevde sadece Çubarov ve İlyasov’u ve belki başkalarını görüyorum. Programı şimdilik bilmiyorum ve sonuç olarak net bir cevap veremem. Ben henüz bir şeye karar vermedim” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi Dış İlişkiler Bölümü Başkanı Ali Hamzin, “Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı adayının kim olacağını söylemeye hazır değilim. Remzi İlyasov veya Refat Çubarov ya da üçüncü bir kişi arasında seçim yapmak zor. Avrupa Birliğinin önderliğinde Kırım Tatar halkına haklarının iadesini amaçlayan uluslararası forumun yapılması için çok çaba harcayan, itibar sahibi bir politikacı, milletin lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanlığı görevine aday olmayacağını söylüyor ve ben buna çok şaşırıyorum. Eğer Mustafa Ağa giderse Uluslararası Forum düzenlenmemeye mahkûmdur. Biz, eski ve yeni dönem Kırım Tatar Milli Kurultayı delegeleri grubu olarak mektup hazırlayacağız ve mektupta 6. Dönem Kırım Tatar Milli Kurultayının ilk toplantısı yapılmadan önce Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanlığı görevinden istifa etmemesini teklif edeceğiz ve onu, daha bir dönem için başkan olarak kalmasını talep edeceğiz. 2014 yılında uluslararası forumu düzenleyebileceğimize inanıyoruz, ardından ise eğer Mustafa Ağa isterse görevinden istifa edebilir. Kurultay’da ise KTMM başkan adaylarından kime oy vereceğime karar vereceğim” dedi.

Adalet Partisi Başkanı Fevzi Kubedinov, “Şimdi çok zor bir dönem ve Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun görevinden istifa etmemesi iyi olacak. Ancak Mustafa Ağa görevinden istifa etmeye kararlıysa biz Adalet Partisiyle Remzi İlyasov’un adaylığını desteklemeye karar verdik. Eğer Mustafa Ağa istifa etmemeye karar verirse biz onu destekleyeceğiz çünkü böyle bir zamanda Remzi İlyasov bu görevi iyi bir şekilde yerine getiremeyecek. Bence Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu KTMM Başkanı görevinde en azından daha 2 yıl kalması gerekiyor” dedi.

Kırım Tatar Gençlik Merkezi Onursal Başkanı Eskender Bariyev, “Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı görevinde milli hareket ilkelerini takip eden, ulusal temsil sistemini geliştirmeye çalışan ve bununla birlikte Kırım Tatar halkının haklarını savunan kimseyi görüyorum. Refat Çubarov, Remzi İlyasov ve Ahtem Çiygöz, Kırım Tatar siyasetinde yeterince ünlü insanlardır. Biz, seçim öncesinde öne sürdüğümüz projeleri uygulamayı sağlayacak, milli hareket ilkelerini destekleyen adayı destekleyeceğiz” dedi.

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Ali Özenbaş, “Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı adayları arasında bu görevi iyi bir şekilde becerebilecek aday olmadığını düşünüyorum” dedi.

İslamterek Bölge Meclisi Başkanı Ekrem Abdülvatov: “Bu durumda Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov olabilir, Remzi İlyasov ise Kırım Tatar Milli Meclisi 1. Başkan Yardımcısı görevini üstlenebilir”

Aluşta Bölge Meclisi Başkanı, Körbek köy Şurası üyesi Enver Arpatlı, “Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu bugün bizim halkımızla özdeşleştiriliyor. Mustafa Ağa uluslararası otoriteye sahip ve uluslararası alanda birçok konunun Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu tarafından çözüldüğü bir sır değil. Mustafa Ağa Kırımoğlu için tek doğru görevin Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanlığı olduğunu düşünüyorum. Kurultaya ilişkin olarak ise Kurultay Başkanı ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanının iki farklı insan olması gerektiğini düşünüyorum. Herkes, genel nitelikli konuların tartışıldığı Kurultay’ın bizim parlamentomuz olduğunu herkes biliyor. Meclis ise bir Bakanlar Kurulu gibi tüm bu görevleri yenine getiriyor. Remzi İlyasov’un Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanlığı görevine en layık aday olduğunu düşünüyorum” dedi.

Evelina İlyasova

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.