SON DAKİKA
Hava Durumu

Refat Çubarov, Gürcistan Parlamento Başkanı ile bir araya geldi

Taraflar, ikili işbirliği konusunu ve Gürcistan ile Ukrayna’nın Rus işgali altında bulunan bölgelerindeki durum masaya yatırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2018 10:03
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2018 10:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Refat Çubarov, Gürcistan Parlamento Başkanı ile bir araya geldi

Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, 20 Şubat tarihinde Gürcistan'a ziyaret gerçekleştirdi.

Çubarov, Tiflis ziyareti sırasında Gürcistan Parlamento Başkanı İrakli Kobahidze ile bir araya geldi. Görüşme sırasında Ukrayna ile Gürcistan arasındaki ikili ilişkileri masaya yatıran taraflar, iki ülke arasında son zamanlarda dostluk ve ortaklık ilişkilerin derinleştiğini kaydetti.

 

Kobahizde Ocak ayında Ukrayna'yı ziyaret etmişti

Gürcistan Parlamentosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ocak ayında Ukrayna’ya gerçekleştirdiği ziyaret konusuna değinen İrakli Kobahidze, ziyaret sırasında yapılan üst düzey görüşmelerin işbirliğinin güçlenmeye devam etmesine yardım olacağını kaydetti. Kobahidze, iki ülkeyi ortak sorun ve amaçların birleştirdiğini ifade ederek, ikili ve koordineli çok taraflı işbirliğinin büyük önem arzettiğini vurguladı.

Taraflar, Gürcistan ve Ukrayna’nın Rusya tarafından işgal edilen topraklarındaki durumu da ele aldılar.

Gürcistan’ın Kırım’ın ilhakını ve Rusya’nın yasa dışı saldırgan eylemlerini kınadığını kaydeden Parlamento Başkanı, Gürcistan’ın işgal altındaki topraklarla ilgili tutumu ve ülkenin egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteği  için Refat Çubarov’a teşekkürlerini bildirdi.

İki ülke arasındaki ekonomik, siyasi ve kültürel işbirliği konularına da değinen taraflar bu alandaki işbirliklerinin büyük potansiyele sahip olduğu ve ortak amaçlara ulaşmak için işbirliğine devam edileceği konusunda mutabık kalındığı ifade edildi.

Refat Çubatov, Tiflis’e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında ayrıca, “Ukrayna ve Gürcistan’ın İşgalden Kurtarılması: Devlet, Uluslararası Teşkilatlar ve Sivil toplumun Rolü” konulu yuvarlak masa toplantısına iştirak etti. Gürcistan Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Strateji Vakfı’nda yapılan toplantıya Ukrayna’nın Gürcistan Büyükelçisi İgor Dolgov da katıldı.

Bunun yanı sıra Çubarov, Gürcistan Yerlerinden Edilmiş Kişiler, İskan ve Mülteciler Bakanı Sozar Subari ile bir araya geldi. Görüşme sırasında taraflar, işgal altındaki bölgelerde insan hakları ihlalleri konusunu ele alırken, Ukrayna ve Gürcistan topraklarını işgalden kurtarma yönündeki çabaları konsolide etme mekanizmalarını da görüştü.

 

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.