SON DAKİKA
Hava Durumu

Reuters: Türkiye, ABD'ye Münbiç'te birlikte asker bulundurmayı önerdi

Türkiye'nin, ABD'ye Münbiç'i Türk ve ABD'li askerlerin ortak görev yapmasını önerdiği belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2018 12:16
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2018 13:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Reuters: Türkiye,  ABD'ye Münbiç'te birlikte asker bulundurmayı önerdi

Türkiye, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'dan YPG'nin Münbiç'ten çekilmesini istedi.

Reuters haber ajansının, bugün abonelerine geçtiği ve bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde, PYD/YPG/SDG'nin Fırat Nehri'nin doğusuna çekilmesini ve bunun ardından da Münbiç'e ABD ile birlikte asker konuşlandırmayı önerdiğini bildirdi. Yetkili, Reuters'a yaptığı açıklamada, ABD'nin bu teklifi değerlendirmeye aldığını da söyledi.

Teklif, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Ankara ziyareti sırasında yapıldığı belirtildi.Tillerson'un dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile üç saati aşan görüşmesin, Afrin ve Münbiç konularını  ele alındı. Bu görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı.

Suriye'nin kuzeyinde Fırat Nehri'nin batısında yer alan Münbiç, Ağustos 2017'de omurgasını PYD/YPG terör örgütnün oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından terör örgütü DEAŞ’tan alındı.

Türkiye ise PYD ve YPG'yi PKK'nın bir uzantısı olarak görüyor ve "terör örgütü" olarak kabul ediyor. PKK'yı "terör örgütleri" listesinde tutan ABD, PYD ile YPG'nin PKK'nın bir uzantısı olmadığını savunuyor.

Münbiç'te yaklaşık 2 bin kadar ABD askeri de bulunuyor. Türkiye, eski Başkan Barack Obama'nın YPG'den oluşturulan SDG güçlerinin Fırat Nehri'nin doğusuna çekileceği sözü verdiğini savunuyor ve bu sözün tutulmasını talep ediyor.

Ankara, bu sözün tutulmaması halinde ise Afrin operasyonunu Münbiç'e genişleteceğini ve burayı da "terör unsurlarından" arındıracağını belirtiyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.