SON DAKİKA
Hava Durumu

Rodivilov Zincirli Medrese’ye sokulmadı

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2008 13:50
Haber Güncellenme Tarihi: 12.12.2008 13:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rodivilov Zincirli Medrese’ye sokulmadı
Kırım Verhovna Radası Kültür, Gençlik ve Spordan Sorumlu Daimi Komite Başkanı, Kırım Parlamentosu “Za Yanukoviça!” (“Yanukoviç için!”) parti grubundaki Rusya yanlısı parti olan Ruski Blok (Rus Bloku) milletvekili Oleg Rodivilov bugün (12 Aralık) komite toplantısını yapmak üzere geldiği Bahçesaray’daki Zincirli Medrese’ye sokulmadı. Oleg Rodivilov daha önce bugünkü toplantının anonsunu yaparken toplantıda bir durumun görüşüleceğini kaydetti, ancak görüşülecek durumunun ne olduğu hakkında tam bilgi vermedi.
Rodivilov, bugün toplantı yapmak üzere komisyonun diğer üyeleriyle birlikte Zincirli Medreseye geldiği zaman, medrese girişinde kendisini yaklaşık 200 kişilik Kırım Tatar grubu karşıladı ve medreseye girişini engelledi. Olay yerinde bulunan QHA muhabirinin verdiği bilgilere göre, Kırım milletvekillerinin medrese topraklarının bir kısmının Svyato Uspenski (Aziz Uspen) Erkek Manastırına vermeye niyetli olduğu yönündeki bilgi nedeniyle eylemciler Oleg Rodivilov’un medreseye girişini engellediler.
Kırım Verhovna Radası Kültür, Gençlik ve Spordan Sorumlu Daimi Komitesi üyeleri eylemcilere yapılacak toplantıda amacın medresede yapılan restorasyon çalışmalarının tamamlandığını ve medresenin Bahçesaray Tarih ve Kültür Doğal Parkının demirbaşına geçirilip hizmete açılmaya hazır olduğunu kendi gözleriyle görmesi olduğunu kaydettiler.
Kırım Tatar eylemcileri ile komisyon üyeleri arasında yapılan kısa konuşmadan sonra Oleg Rodivilov haricindeki komisyon üyelerine medreseye giriş izni verildi ve komisyon üyeleri Bahçesaray Vali Yardımcısı Ayder Halilov refakatinde medreseye girdi. Rodivilov ise Aziz Uspen manastırına gitti.
QHA muhabiri, olay yerine Kırım Tatar Milli Meclis temsilcileri, Bahçesaray Belediyesi ve Bahçesaray Valiliği temsilcilerinin geldiğini anlattı.
Eldar Veliullayev, Seydamet Umerov- Osman Bayramaliyev
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.