SON DAKİKA
Hava Durumu

Rum Başpiskopos'tan ABD ve AB'ye Türkiye çağrısı: "Durumumuz çok zor"

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) KKTC münhasır ekonomik bölgesinde bir alanı İtalyan doğalgaz arama şirketine ruhsatlandırmasıyla başlayan gerginlik devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2018 10:41
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2018 11:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rum Başpiskopos'tan ABD ve AB'ye Türkiye çağrısı: "Durumumuz çok zor"

Türkiye'nin KKTC münhasır ekonomik bölgesinde Rum ve Yunan taraflarıyla yaşanan krizi diplomatik yollara çözme gayretine rağmen, GKRY tarafı sorunu çok uluslu hale getirmeye çalışıyor.

GKRY kilisesinin başı Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, bugün 13 Şubat’ta medyaya yansıyan haberlere göre, "Geri adım atmamalıyız, ABD ve Avrupa'yı sorumluluk yüklenmeye çağırıyorum" açıklamasını yaptı. Yunan Na Tea gazetesi de ABD ve AB'nin dikkatlerinin başka alanlarda yoğunlaştığı bir dönemde Yunanistan ve GKRY'nin Doğu Akdeniz'deki durumunun zorlaştığını yazdı.

“ABD ve Avrupa sorumluluk yüklensin”

Doğu Akdeniz'de gergin süreç devam ederken hem Rum kesimi hem de Yunanistan'da basın süreci yakından takip ediyor. Yunanistan'da yayımlanan Dimokratia gazetesi Türkiye'nin Kardak'tan sonra Doğu Akdeniz'de de ilk kez söylemden eyleme geçtiğini yazarak, bölgede Türkiye'nin 6 savaş gemisi olduğunu belirtti. Güney Kıbrıs Rum Kilisesi'nin Başpiskoposu Hrisostomos da yaptığı açıklamada "Geri adım atmamalıyız. ABD ve Avrupa'yı bu kışkırtmalar karşısında sorumluluk yüklenmeye çağırıyorum" ifadelerini kullandı.

“ABD ve AB başka konuya odaklanmış”

Haftalık Ta Nea gazetesi ise Saipem platformunun engellenmesinin İtalyan şirketini bir açmaza soktuğu, eğer şirket geri adım atarsa bunun şirketin prestijine zarar vereceğini ve bölgede ciddi mali yatırımı bulunan şirketin geri adım atmaması durumunda ise “gittikçe artan Türk tehditleriyle karşılaşacağını” yazdı. Türk tarafının bir sonraki adımının ne olacağının sorunun en önemli bilinmezi olduğunu vurgulayan gazete, Türkiye'nin bölgeye sondaj gemisi göndermesi halinde neler olabileceğini kimsenin tahmin edemeyeceğini, ABD ve AB'nin dikkatlerinin başka alanlarda yoğunlaştığı bir dönemde Yunanistan ile Gkry'nin Doğu Akdeniz'de Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilan etmesinin çok zor olduğunun açıkça ortaya çıktığını yazdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.